Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Instytut Technologii Eksploatacji w Sieci Badawczej Łukasiewicz

piątek, 19 kwietnia 2019 10:21 / Autor: Radosław Mizera
MustangJoe/pixabay.com
Radosław Mizera

Radomski Instytut Technologii Eksploatacji wszedł do Sieci Badawczej Łukasiewicz, trzeciej największej sieci badawczej w Europie. Nowy podmiot, skupiający potencjał krajowych instytutów badawczych, już na starcie dysponuje kilkuset laboratoriami oraz światowej klasy naukowcami. Polska Sieć Badawcza Łukasiewicz będzie korzystała z dorobku 38 instytutów badawczych. Wstępne założenia działalności Łukasiewicza zostaną przedstawione w połowie maja w Krakowie.

Głównym zadaniem Sieci Badawczej Łukasiewicz jest prowadzenie badań o kluczowym znaczeniu i komercjalizacja ich wyników. W skład sieci wchodzi 38 instytutów badawczych, w których zatrudnionych jest niemal 8 tysięcy pracowników. Instytuty zlokalizowane są w 11 miastach, w tym również w Radomiu. - Powstanie Sieci Badawczej Łukasiewicz pozwoli osiągnąć „efekt skali” i umożliwi tworzenie kompleksowych ofert usług badawczych dla przedsiębiorców w oparciu o ich wspólny potencjał - uważa Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Od 1 kwietnia biznes może korzystać z laboratoriów, pozyskiwać wyniki badań, kupować licencje, zamawiać analizy czy też zgłaszać zapotrzebowanie na konstrukcję najnowocześniejszych urządzeń.

Łukasiewicz dysponuje wartym miliardy złotych najnowocześniejszym w kraju zapleczem badawczym, którego budowa przekracza możliwości finansowe większości firm. Zatrudnia kadry, którymi na co dzień nie dysponuje znacząca część krajowego biznesu. Łukasiewicz otwiera się na współpracę z tymi, dla których czas to pieniądz i dla których budowa własnych ośrodków badawczych jest nierealna lub nieopłacalna.

Przypomnijmy, że Sejm uchwalił na początku roku ustawę o Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ustawa zakłada połączenie w sieć kilkudziesięciu instytutów badawczych. Ma ona stanowić zaplecze naukowe do realizacji strategicznych programów rządowych.