Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 25 listopada 2024

RADOM

Apel w sprawie wycinki i pielęgnacji drzew

wtorek, 23 kwietnia 2019 08:06 / Autor: Elżbieta Warchoł
Apel w sprawie wycinki i pielęgnacji drzew
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Zanim wytniesz drzewo lub dokonasz usunięcia gałęzi zapytaj w Wydziale Ochrony Środowiska UM.

W związku z powtarzającymi się przypadkami drastycznego przycinania (w tym ogławiania) drzew Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu informuje wszystkich właścicieli, zarządców, administratorów terenu oraz mieszkańców, że w dniu 30 kwietnia 2018 r. weszły w życie zmiany do ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. 2018, poz. 1614 ze zmianami). Zgodnie z art. 87a ww. ustawy, usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż:

  • usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych,
  • utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa,
  • wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa (na podstawie dokumentacji, w tym dokumentacji fotograficznej, wskazującej na konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu)

stanowi uszkodzenie drzewa.

Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż określony powyżej, stanowi zniszczenie drzewa.

Uszkodzenie lub zniszczenie drzewa podlega administracyjnej karze pieniężnej. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za:

1) usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia

2) usunięcie drzewa lub krzewu bez zgody posiadacza nieruchomości

3) zniszczenie drzewa lub krzewu (usunięcie ponad 50% gałęzi)

4) uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa (usunięcie 30-50% gałęzi)

5) usunięcie drzewa pomimo sprzeciwu organu i bez zezwolenia

6) usunięcie drzewa bez dokonania zgłoszenia lub przed upływem terminu

Za niewłaściwe prowadzoną pielęgnację koron drzew, czyli ogławianie (pozbawianie drzew koron), które niszczy drzewa, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody usunięcie powyżej 30% korony będzie podlegało karze za uszkodzenie drzewa w wysokości 60% opłaty za usunięcie drzewa, a usunięcie powyżej 50% korony będzie uznawane jako zniszczenie drzewa, za co kara wyniesie 2-krotność opłaty. Zgodnie z art. 88 ust. 2 kara administracyjna jest nakładana na posiadacza nieruchomości, albo właściciela urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, albo na inny podmiot, jeżeli działał bez zgody posiadacza nieruchomości. (za: UM Radom)