RADOM
Warto badać krew?
Dla jednych badania krwi to zdjęcie z siebie odpowiedzialności za swoje zdrowie, inni radzą, by chociaż raz w roku zrobić morfologię. Pewne jest, że o zdrowie trzeba dbać.
Morfologia to podstawowe badanie, które może zlecić każdy lekarz rodzinny. Polega ono na pobraniu kilku mililitrów krwi. Wynik jest już tego samego albo następnego dnia. Badanie morfologiczne krwi obejmuje oznaczenie liczby elementów morfotycznych krwi oraz ocenę pewnych cech ich budowy. Wyniki badania - oprócz wartości poszczególnych parametrów - zawierają także przedział prawidłowych wartości. Często obok wyniku parametru umieszczana jest strzałka. Jeśli jej grot skierowany jest w dół - mierzona wartość znajduje się poniżej normy, jeśli do góry - zmierzona wartość jest wyższa niż górna granica normy.
Zdaniem lekarza rodzinnego Wojciecha Pacholickiego ważniejsze od badań krwi są zdrowa dieta, aktywność fizyczna i konsultowanie z lekarzami jakichkolwiek niepokojących sygnałów. Nie wolno natomiast zapominać o badaniach cukru i cholesterolu, ale także kontrolnych badaniach nie laboratoryjnych, takich jak mammografia, kolonoskopia czy gastroskopia. - Nie ma powodu, żebyśmy na zapas robili sobie rozmaite badania z krwi, bo najczęściej dają fałszywe poczucie bezpieczeństwa - badanie wyszło dobrze, a to wcale nie wyklucza choroby. Po drugie wykonując badania zdejmujemy z siebie odpowiedzialność - uważamy, że już zadbaliśmy o swoje zdrowie, bo zrobiliśmy morfologię - mówi dr Wojciech Pacholicki:
Częstotliwość wspomnianych badań kontrolnych jest również kwestią indywidualną:
Innego zdania jest Marcin Gradowski - lekarz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Jak podkreśla warto jest przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania: morfologię, poziom glukozy, elektrolitów czy badania w kierunku tarczycy. - One umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych chorób przewlekłych. Dzięki temu wiemy, że musimy się leczyć. morfologia informuje nas m.in o alergiach, infekcjach, a nawet chorobie nowotworowej:
A co na to radomianie? Jedni badają się regularnie, inni stronią od igły:
W badaniach - jak we wszystkim - potrzebny jest zdrowy rozsądek. Nie ma potrzeby badać krwi co kwartał, ale odkładanie ich na kolejne lata na pewno nie przyniesie pozytywnych efektów.