RADOM
Jest szansa na Domowe Hospicjum dla dzieci
Domowe Hospicjum dla dzieci chce utworzyć Poradnia Rehabilitacyjna dla Dzieci w Radomiu, którą prowadzi Fundacja Montiana. - Sa dzieci, które przebywają w domu. Jesteśmy gotowi to podjęcia tego zadania - powiedział ks. Christogonus Nnaemeka Uche ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia. Dzisiaj placówkę wizytował Eric Adagogo Bell-Gam, ambasadorem Nigerii w Polsce.
- Dzisiaj gościliśmy również delegację Narodowego Funduszu Zdrowia, która badała, czy jesteśmy gotowi do podjęcia zadania. W przyszłym tygodniu będziemy wiedzieć, czy będziemy pomagać dzieciom w ramach domowego hospicjum. Do dzieci będzie jeździł lekarz oraz pielęgniarki - informuje ks. Uche. Do dyspozycji dzieci będzie też fizjoterapeuta i psycholog.
Dodajmy, że przyszłość placówki była pod znakiem zapytania. Dopiero w ubiegłym roku podpisano kontrakt z NFZ. Umowa obowiązuje na 5 lat. A więc rodzice małych pacjentów nie muszą płacić za wizytę lub przepisywać się do innych placówek.
Poradnia Rehabilitacji którą prowadzi Zgromadzenie Synów Niepokalanego Poczęcia jest jedyną w mieście, która kieruje pomoc dla dzieci. - Naszym celem jest rehabilitacja małych dzieci. Bo taka jest potrzeba. Dla dorosłych tego typu placówek jest sporo, dla dzieci nie - powiedział ks. Uche.
Poradnia Rehabilitacji dla Dzieci im. Władysława Basiaka czynna jest od czerwca 2017 roku. Prowadzą ją księża ze Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia. Konsultacje specjalistyczne udzielają lekarz rehabilitacji, fizjoterapeuta, neurologopeda i psycholog. Prowadzone są także terapie zaburzeń psychoruchowych, manualnych, tkanek miękkich i korekcja wad postawy.
Zgromadzenie Synów Niepokalanego Poczęcia ma w Polsce tylko jeden dom. Sprowadził ich do Radomia śp. bp Jan Chrapek. Założycielem zgromadzenia był ojciec Alojzy Maria Monti - zwany ojcem sierot i sługą chorych. Umarł w 1900 r. W 2003 r. został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II. Zgromadzenie rozwija działalność sanitarną i edukacyjną na rzecz chorych, niepełnosprawnych, ludzi w podeszłym wieku, sierot, dzieci i młodzieży potrzebującej.