Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Pomnik pomordowanych na Firleju odzyska blask

czwartek, 18 lipca 2019 09:08 / Autor: Weronika Chochoł
Pomnik pomordowanych na Firleju odzyska blask
fot. Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pod koniec października pomnik pomordowanych na Firleju zostanie wyremontowany. Miasto na wykonawców czeka do poniedziałku.

Pomnik składa się z pięciu brył oraz trzech krzyży. Na postumencie umieszczone jest godło Polski oraz pamiątkowe napisy. Oto treść jednego: „Pomnik wzniesiony w 1975 r., a przebudowany w 2005 r. jest znakiem miłości Boga do człowieka górującym nad mogiłami, który pozostawiony potomnym, aby czas nie przyćmił pamięci o tej bolesnej historii”. 1 listopada 2005 r. biskup radomski, Zygmunt Zimowski poświęcił pomnik.

W latach 2014–2015 zostało wykonane nowe ogrodzenie oraz nowa tablica informacyjna. Teraz pora na kolejne prace renowacyjne.

Miasto szuka firmy, która zajmie się remontem pomnika. Na oferty w przetargu czeka do poniedziałku, 22 lipca. Do zadań wykonawcy należeć będzie uzupełnienie ubytków betonu bryły pomnika, demontaż i ponowny montaż z uzupełnieniem ubytków elementów kamiennych wyniesienia na którym stoi pomnik, a także demontaż i ponowny montaż elementów schodów terenowych z ułożeniem nowych chodników i renowacją krawężników z piaskowca. Pomnik będzie również wyczyszczony i pokryty powłoką ochronną. Odnowione zostaną tajże tablice pamiątkowe z belki cokołowej pomnika.

Wyłoniona w przetargu firma zaplanowane prace ma wykonać do 23 października i dodatkowo udzielić na ich wykonanie pięciu lat gwarancji.

Remont przeprowadzony zostanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. To druga część projektu. W pierwszej remontowana była kwatera wojenna. Do zadań warszawskiej firmy, która zwyciężyła w przetargu należało m.in. nowe uformowanie mogił, wykonanie nowych kamiennych obrzeży i 103 nowych krzyży z granitu, nowych chodników z kostki betonowej, nawierzchni trawiastej mogił z trawy z rolki, a także systemu automatycznego nawadniania zieleni. Usunięte zostaną też stare krzewy i drzewa, a zwłaszcza stare brzozy stwarzające zagrożenie nie tylko dla nowej infrastruktury, ale również dla grobów sąsiadujących z kwaterą wojenną. Zgodnie z umową prace powinny się zakończyć do 5 września tego roku. W przyszłym roku przeprowadzone zostaną nowe nasadzenia krzewów i drzew niskopiennych na terenie kwatery.