Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Onkologia urologiczna dotarła do Radomia

czwartek, 25 lipca 2019 13:10 / Autor: Monika Nowakowska
Onkologia urologiczna dotarła do Radomia
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Radomskie Centrum Onkologii rozpoczęło współpracę ze specjalistami urologami ze Szpitala Mazovia w Warszawie. Dzięki umowie pacjenci nie będą musieli już jeździć na operacje do innych miast w Polsce.

Początek współpracy Radomskiego Centrum Onkologii ze Szpitalem Mazovia w Warszawie to dobra wiadomość dla pacjentów oczekujących na operacje w zakresie onkologii urologicznej. Do tej pory chorzy musieli jeździć na takie zabiegi do Warszawy czy Kielc. Teraz mogą być leczeni w szpitalu na Wacynie. Leczenie onkologiczne jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ramach rozpoczętej współpracy w Radomskim Centrum Onkologii wykonywane są zabiegi u pacjentów z rakiem pęcherza, prostaty, nerki, moczowodu i innych - mówi dyrektor Szpitala Mazovia, prof. Igal Mor:

W lipcu zoperowany został pacjent z zaawansowanym rakiem pęcherza, który wcześniej był poddany chemioterapii w Radomskim Centrum Onkologii. Współpraca onkologów, radioterapeutów, urologów i chirurgów zwiększa szanse chorych na kompleksowe leczenie nowotworów. Pacjenci leczeni są pod jednym dachem, nie muszą jeździć na konsultacje do odległych placówek - mówi dyr, medyczny RCO, prof. Zoran Stojcev:

Operacje laparoskopowe w onkourologii są bardziej korzystne dla pacjenta pod względem czasu rekonwalescencji w porównaniu do klasycznych operacji chirurgicznych. Już 2 dni po takim zabiegu pacjent może samodzielnie wstawać. Zdaniem dyrektora medycznego RCO, prof. Zorana Stojceva, rozpoczęcie zabiegów onkourologicznych rozszerzyło wachlarz metod leczenia w Radomskim Centrum Onkologii dając pacjentom z regionu dostęp do leczenia w zakresie chirurgii onkologicznej na europejskim poziomie.

Lekarze specjaliści z zespołu prof. Igala Mora prowadzą także konsultacje w zakresie onkologii urologicznej, podczas których kwalifikują pacjentów do operacji.

Dla pacjentów potrzebujących leczenia w zakresie onkologii urologicznej otwarto też poradnię, w której konsultują specjaliści z Warszawy, wśród nich także dyrektor Szpitala Mazovia, prof. Igal Mor.

W 2017 roku Szpital Mazovia, jako pierwszy w Polsce rozpoczął operacje urologiczne z udziałem robota Da Vinci. Lekarze urolodzy z Warszawskiego Szpitala Mazovia przeprowadzili pierwszą w kraju operację robotyczną endoskopowego wytworzenia jelitowego odprowadzania moczu wewnątrz jamy brzusznej u pacjenta z nowotworem. To pierwszy tego typu zabieg wykonany w Polsce Robotem Da Vinci z powodu raka pęcherza bez otwierania powłok brzusznych. Do tej pory polscy urolodzy wykonywali podobne operacje, jednak nigdy bez otwierania jamy brzusznej chorego:

Zabiegi wykonywane są w Warszawie i nie są na razie refundowane przez NFZ.

Szpital na Wacynie jest kompleksowym szpitalem onkologicznym, posiada 150 łóżek.