RADOM
Kontrolerzy biletów poszukiwani!
Wymagane: wykształcenie minimum średnie, znajomość przepisów, miła aparycja i uczciwość. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji szuka kontrolerów biletów.
Kontrolerzy z MZDIK
Cztery lata temu przetarg na kontrole biletów w radomskich autobusach wygrała firma "Rewizor" z Gdyni. Pracownicy firmy z lepszym lub gorszym skutkiem do tej pory zajmowała się sprawdzaniem uczciwości radomian. Teraz pora na zmiany - Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji nie będzie wpuszczał do miejskich autobusów zewnętrznych firm, a sam zatrudni kontrolerów.
Skąd taka decyzja? Podpisana w 2015 roku umowa z "Rewizorem" dobiegła końca. MZDiK ogłosił przetarg na wykonywanie kontroli biletów w autobusach komunikacji miejskiej w Radomiu. Zamówienie obejmowało, kontrolowanie biletów, pobieranie w autobusach opłat za jazdę bez ważnego biletu, pobieranie opłat manipulacyjnych oraz załatwianie skarg. Zwycięska firma miałaby wykonywać swoje obowiązki przez cztery lata. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji na realizację zamówienia przeznaczył ponad 5 milionów 300 tysięcy złotych. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy. Zamawiający odrzucił ofertę firmy REWIZOR - oferta została rozszyfrowana, ale z przyczyn niezależnych od zamawiającego nie można było jej otworzyć. Z pozostałych dwóch ofert najwyżej oceniono ofertę firmy z Leszna, jednak cena oferty - ponad 6 milionów złotych - przewyższa środki przewidziane przez MZDiK.
Dlatego zamiast zewnętrznej firmy, bilety sprawdzać będą pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Takie posunięcie ma usprawnić kontrolę biletów oraz podnieść wysokość wpływów z windykacji. Kontrola biletów wykonywana przez pracowników MZDiK to także oszczędności - wyjaśnia Dawid Puton - rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji:
Ogłoszenie dziś lub jutro pojawi się na tablicy ogłoszeń w siedzibie MZDiK przy ul. Traugutta 30/30A. Wśród wymagań: wykształcenie minimum średnie, znajomość przepisów, miła aparycja i uczciwość. - Ona jest ważniejsza nawet niż postura - mówi Dawid Puton:
Niełatwa praca
Niebezpieczne sytuacje i niewdzięczne zadanie - na te dwa minusy pracy tzw. "kanara" zwracają uwagę radomianie, którzy przyznają, że nie chcieliby pracować w tej branży:
Każda praca ma swoje plusy i minusy, nie zawsze praca kontrolera jest łatwa, ale przecież do nieprzyjemnych sytuacji może dojść w każdym miejscu pracy - zauważa Dawid Puton z MZDiK:
Jak dodaje Dawid Puton, to że MZDiK poszukuje pracowników nie oznacza, że można jeździć "na gapę". Kontrole w autobusach są cały czas prowadzone.