RADOM
Dąb Wolności
W Muzeum Wsi Radomskiej posadzono Dąb Wolności. To drzewo z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce.
Prezesi i naczelnicy 86 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu radomskiego oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej spotkali się na seminarium informacyjno-szkoleniowym z zakresu Zarządzania Kryzysowego na obszarze Powiatu Radomskiego. Celem szkolenia było przybliżenie problemów zarządzania kryzysowego oraz omówienie aspektów jego funkcjonowania na szczeblu państwa, województwa, powiatu, gminy. Przedstawiono również rolę OSP podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych.
Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP dh Andrzej Szczych podsumował ubiegły rok działalności związku oraz poinformował o stanie bezpieczeństwa pożarowego i miejscowych zagrożeniach w naszym regionie. Natomiast analizę stanu bezpieczeństwa pożarowego za I półrocze br. przedstawił komendant miejski PSP bryg. Paweł Frysztak. Jak mówił komendant, skuteczność powiatowych jednostek OSP jest coraz lepsza. Potwierdzają to m. in. przeglądy sprzętu, jakie przeprowadza się w jednostkach. W drugim półroczu bieżącego roku komenda zwróci szczególną uwagę na uzupełnienie widocznych braków w przeszkoleniu z zakresu ratownictwa specjalistycznego i dowódczego.
Ciekawym elementem spotkania było omówienie przez dyrektora radomskiego Biura Terenowego dh Tomasza Siczka regulaminu umundurowania oraz ceremoniału OSP. W seminarium uczestniczył również wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Mazowieckiego dh Zbigniew Gołąbek, który przypomniał zasady i procedury udzielania przez Związek OSP RP dofinansowania do budowy i remontów strażnic, zakupu samochodów pożarniczych, sprzętu, wyposażenia i umundurowania strażaków w 2014 roku.
Po obradach zebrani udali się do Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie przy zabytkowej remizie strażackiej z Antoniowa, posadzono „Dąb Wolności” z okazji 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Jest to inicjatywa Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”.
– Chcieliśmy uświetnić ten dzień posadzeniem dębu jako dowodu na to, że szanujemy to, co się wydarzyło 25 lat temu, ale również, że robimy coś bardzo dobrego i pożytecznego dla mieszkańców powiatu – powiedział starosta Mirosław Ślifirczyk.