Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Opaski z funkcją "SOS" dla radomskich seniorów

poniedziałek, 09 września 2019 14:08 / Autor: Weronika Chochoł
Opaski z funkcją "SOS" dla radomskich seniorów
fot. Radio Plus Radom / Ł. Wójcik UM Radom
Weronika Chochoł

Monitorują parametry życiowe, w razie potrzeby umożliwiają szybkie wezwanie pomocy - wystarczy nosić je na ręce.  Sto teleopasek trafi do radomskich seniorów. W poniedziałek, 9 września w Urzędzie Miejskim w Radomiu podpisana została umowa z producentem urządzeń. 

Do Radomia w ramach programu pilotażowego na początku trafi sto opasek. Będą one własnością miasta, a grupa seniorów skorzysta z nich na zasadzie użyczenia. Urządzenia trafią do radomian w wieku powyżej 65 lat. Warunkiem otrzymania teleopaski jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub innych dokumentów, które świadczą o stanie zdrowia mieszkańca.

- Usługa polega na tym, że senior otrzymuje opaskę i wszystkie dane z urządzenia są na bieżąco przesyłane do centrum monitoringu. Tam znajdują się ratownicy i ratownicy medyczni, którzy na bieżąco analizują i monitorują parametry. W momencie, którym senior źle się czuje naciska przycisk "SOS" i w tym momencie przesyłana jest do centrum ratownictwa medycznego. Ratownik widzi lokalizację seniora i parametry medyczne i łączy się przez opaskę z seniorem celem podjęcia odpowiednich działań. Opaska wyposażona jest również w detekcję omdleń - wyjaśnia Edyta Kocyk - prezes firmy Sidly - producenta opasek:

Urządzenie jest wyposażone w kartę SIM, dzięki czemu ratownik medyczny łączy się z seniorem bezpośrednio - senior powinien pamiętać o tym, by naładować opaskę i nosić ją na ręce.

Każdy z użytkowników będzie miał zapewnione podłączenie opaski do systemu, przeszkolenie z jej używania, możliwość generowania raportów dotyczących monitorowanych parametrów i kontakt z centrum. Koszt inwestycji to prawie 109 tysięcy złotych. W tę kwotę wliczają się koszty zakupu opasek oraz obsługi centrum przez 15 miesięcy. W ramach pilotażu opaski dostanie stu seniorów z Radomia. Program będzie działał od października do końca przyszłego roku.

- Zależy nam na osobach mieszkających samotnie, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności - te osoby będą traktowane priorytetowo - wyjaśnia wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik: 

- Kładziemy nacisk na działania w ramach projektu "siła w seniorach aktywnych", natomiast zdajemy sobie sprawę, że w Radomiu również funkcjonuje grupa seniorów, która potrzebuje opieki - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski: 

Nabór chętnych do udziału w projekcie już się rozpoczął. Warunkiem uczestnictwa w procesie naboru jest poprawne wypełnienie i dostarczenie do sekretariatu Wydziału Zdrowia i Polityki społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53, pokój 182 do piątku, 20 września wymaganych dokumentów zgłoszeniowych: wniosku o przystąpienie do projektu, kserokopii orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (jeśli dotyczy), oryginału lub kserokopii innego dokumentu poświadczającego stan zdrowia (jeśli dotyczy), oświadczenia o niesamodzielności – w przypadku osoby niesamodzielnej, klauzuli informacyjnej / zgody na przetwarzanie danych osobowych.