Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Jerzy Matulewicz, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 27 stycznia 2025

RADOM

Szkoła po kredzie i slajdach

środa, 25 września 2019 18:29 / Autor: Jakub Szczechowski
Szkoła po kredzie i slajdach
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Trwają zapisy na konferencję "Nowoczesne Technologie w Służbie Cyfrowej Szkoły i Administracji Publicznej", organizowaną przez Zespół Szkół Technicznych w Radomiu. Zainteresowanie jest bardzo duże, więc trzeba się spieszyć.

Konferencja informatyczna w ZST odbędzie się już po raz piętnasty - w dniach 22-24 listopada. Co roku organizatorzy zaskakują uczestników nowinkami technologicznymi.

- To trzy dni pełne niespodzianek. Stawiamy na umiejętności. Uczestnik może zapisać się na siedem różnorodnych warsztatów od administrowania sieciami poprzez wykorzystanie narzędzi rejestrujących nawet prognozę pogody. To jest to, co przyciąga. Warsztat polega na tym, że użytkownik siada przy komputerze, przy narzędziu i musi pewne rzeczy wykonać, zaprogramować, ustawić, napisać, narysować i efekt końcowy może potem wykorzystać już na swoich zajęciach - mówi wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych Artur Rudnicki.

Uczestnicy konferencji spotkają się w tym roku także ze sztuczną inteligencją czy internetem rzeczy. Będzie też o nowoczesnym wykorzystaniu tabletów np. w rysowaniu komiksów, kodowaniu, programowaniu robotów. Poza wykładami, warsztatami producenci będą prezentowali sprzęt informatyczny czy oprogramowanie, przydatne w edukacji. Będzie też czas na integrację i koncert zespołu "Pączki w Tłuszczu".

Konferencja informatyczna ZST kształtuje nowoczesnych nauczycieli. - Zmieniła się rola nauczyciela. On ma być mentorem, przewodnikiem, a nierzadko przyjacielem młodego człowieka, więc musi tak pracować, żeby w bardzo fajny sposób angażować uczniów do poznawania otaczającej rzeczywistości. Dziś w dobie bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości bardzo szybko się dezawuuje także wiedza nabyta. Dlatego wielką rolą nauczyciela jest wyzwalać w uczniu ciekawość poznania - mówi dyrektor Rudnicki. Zmienia się też pojęcie nowoczesności w dydaktyce. Nie świadczy już o niej prezentacja slajdów. - Kiedyś mówiono, że papier przyjmie wszystko, a teraz, że slajdy przyjmą wszystko. Krzywa zapamiętywania jest dziś taka, że uczeń może zapamiętać 15 minut slajdów i nic więcej nie przyjmie. Jeżeli zaciekawimy go w inny sposób, "rozruszamy", to efekt będzie pozytywnie piorunujący.

Organizatorzy przygotowali maksymalnie 270 miejsc. Zapisują się osoby z całej Polski z różnych poziomów edukacyjnych, od przedszkoli poczynając. - Bardzo wielu jest nauczycieli informatyki, troszeczkę administratorów. To co  natomiast najbardziej nas cieszy to nauczyciele różnych przedmiotów, począwszy od nauczania początkowego przez nauczycieli języków obcych po matematykę, fizykę. Widziałem historyków. To pełne spektrum nauczycieli, którzy zauważyli, że technologia im pomoże w zajęciach - mówi Artur Rudnicki.

Zapisy prowadzone są poprzez stronę internetową http://konferencja.radom.pl. Konferencji "Nowoczesne Technologie w Służbie Cyfrowej Szkoły i Administracji Publicznej" patronuje medialnie Radio Plus Radom.