RADOM
Nowe karetki dla radomskich samorządów
Wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński podpisał umowy na dofinansowanie zakupu 6 nowych karetek pogotowia, które trafią do Iłży, Policznej, Warki, Białobrzegów, Chlewisk i Głowaczowa. Symboliczne czeki beneficjenci otrzymali w trakcie spotkania w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. W spotkaniu uczestniczył m.in. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.
Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna realizację ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów”, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi 200 nowoczesnych karetek. Ich zakup pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego. Wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński:
Nowa karetka trafi do szpitala w Iłży. Dyrektor lecznicy Marzena Barwicka:
Starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki dodaje, że nowe karetki poprawią bezpieczeństwo pacjentów:
Również burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski cieszy się z poprawy taboru pogotowia ratunkowego:
W uroczystości podpisania umów na dofinansowanie zakupu 6 nowych karetek dla subregionu radomskiego uczestniczyli m.in: Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski, Posłowie na Sejm RP: Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak, Dariusz Bąk oraz Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski. Poseł Anna Kwiecień:
„Program wymiany ambulansów” stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 r. uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia zrealizowało akcję „Wspieramy SOR-y”, w ramach której do 100 oddziałów ratunkowych w całym kraju przekazano nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia.
Z obecnie realizowanego programu skorzystają mieszkańcy wszystkich województw – nowoczesne ambulanse trafią do stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Kwota dofinansowania, 400 tys. zł na karetkę, pozwoli na zakup nowoczesnych pojazdów przystosowanych do funkcjonowania w systemie ratownictwa medycznego. Budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł.
Do tej pory polskim pacjentom służyły nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy.