RADOM
Samobadanie ratuje życie!
"Samobadanie piersi, czyli kobieta na straży swojego zdrowia" – akcja pod tym hasłem odbyła się wczoraj w Radomiu. Zainteresowanie było bardzo duże. A z kobietami spotkały się specjalistki, które uczyły samobadania piersi i przekonywały, jak ważna jest profilaktyka.
Termin akcji był nieprzypadkowy. Przypomnijmy, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Dlatego też, w przeddzień zorganizowane zostały warsztaty samobadania piersi. Inicjatorką i pomysłodawczynią jest Aneta Poneta radomska brafitterka. Skąd pomysł? - Jesteśmy kobietami i musimy dbać o siebie i swoje zdrowie – powiedziała Aneta Poneta.
Statystyki wskazują, że co 12 kobieta w Polsce dowiaduje się, że ma raka piersi. Rocznie na to schorzenie umiera 5 tysięcy kobiet. Większość tych przypadków udałoby się wyleczyć, gdyby prowadzona była profilaktyka i wcześniejsza diagnoza. Regularne samobadanie piersi i wizyty u ginekologa mogą uratować życie.
Wczoraj z kobietami spotkały się specjalistki, które na co dzień dbają o zdrowie kobiet. Dr Monika Bator-Gregorczyk ginekolog, położnik, endokrynolog oraz mgr Edyta Gregorczyk specjalistka położnictwa, mgr pedagogiki specjalnej, instruktor masażu dziecięcego, wykładowca w szkołach rodzenia, edukator laktacyjny. To waśnie Edyta Gregorczyk poprowadziła warsztaty i uczyła panie, w jaki sposób prowadzić samobadanie. - Przede wszystkim należy odrzucić wymówki: nie pamiętałam, nie wiedziałam, nie miałam czasu, boję się... i po prostu zacząć się badać. Wczesne wykrycie raka piersi daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie! - przekonywała Edyta Gregorczyk
Z kolei doktor Monika Bator-Gregorczyk przede wszystkim zachęcała kobiety do regularnych badań i nauki samobadania piersi. Przytoczyła też swoje osobiste przeżycia, gdy dowiedziała się, że zachorowała także jej mama. - Rak nie jest gdzieś daleko, nie dotyka tylko kogoś, gdzieś. Może przytrafić się każdej z nas. Jestem lekarzem, codziennie badam mnóstwo kobiet. Guz mojej mamy wyrósł „pod moim nosem”. Na szczęście sytuację udało się opanować – zwierzała się znana radomska ginekolog.
Kobiety, które pojawiły się na pierwszym z tego cyklu spotkań, mówiły, że bardzo się cieszą, że taka akcja została zorganizowana
Akcja będzie kontynuowana, a informacje można znaleźć na FB pod hasłem: „Samobadanie piersi, czyli kobieta na straży swojego zdrowia”.
Samobadanie piersi - kiedy zgłosić się do lekarza?
Zgłoś się do lekarza, gdy:
-zauważysz zmianę wielkości lub kształtu piersi
-skóra piersi będzie zaczerwieniona, zgrubiona, przebarwiona lub pojawi się nadżerka
-wyczujesz w piersi guzek
-brodawka sutkowa stanie się wciągnięta lub stercząca
-zauważysz wyciek z brodawki – krwisty, bezbarwny lub mleczny (nie dotyczy kobiet w okresie laktacji)
-nastąpi zmiana obrysu otoczki sutkowej
-żyły na piersi ulegną powiększeniu
-pojawi się obrzęk ramienia, widoczne powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym.