RADOM
Uwolnijmy Ducha Republiki Radomskiej
Od soboty, 2 listopada Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu będzie przypominał o powstaniu Republiki Radomskiej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Jako datę odzyskania przez Polskę niepodległości przyjmujemy 11 listopada, tymczasem Radom był wolny i samorządny już wcześniej. W sobotę, 2 listopada 1918 roku, po mszy za poległych w kościele św. Katarzyny, z gmachu Cesarsko-Królewskiej Komendy Powiatowej (dziś Urząd Miejski w Radomiu przy pl. Corazziego) zdjęto znaki okupacyjne, a zawieszono biało-czerwoną flagę, polskiego orła legionowego, herb Miasta Radomia i portret Józefa Piłsudskiego. W samo południe na frontowy balkon gmachu wyszli członkowie Komitetu Pięciu, komisarz Rządu Polskiego na powiat radomski Zygmunt Słomiński i komendant placu Józef Marjański. Do wiwatujących radomian przemówił wtedy Stanisław Kelles-Krauz: „Powiewały z tego balkonu sztandary carskie, pruskie, austriackie, jako symbole wrogich państw zaborczych. Obecnie – w imieniu Tymczasowego Komitetu Rządzącego – zawieszam nasz znak narodowy! Niech powiewa nad ich trony, na chwałę ludu polskiego, na pohybel wrogom! Niech żyje Polska!”.
Republika Radomska zajmuje szczególne miejsce w dziejach naszego miasta. W zeszłym roku, z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, Resursa Obywatelska przygotowała filmowy materiał „Dzienniki Republiki Radomskiej”. Dokument, dzień pod dniu, przypomina walkę i działania radomian w 1918 r. zmierzające do wyzwolenia miasta. - Mamy nadzieję, że tę wspaniałą historię zna już wiele osób. Postarajmy się, by było ich jeszcze więcej - w Radomiu, w okolicy, w całym kraju i na świecie. Dlatego 2 listopada z profilu Radom na Facebooku o godz. 12.00 udostępnijmy post „Uwalniamy Ducha Republiki Radomskiej!” - czytamy w komunikacie.
Wszystkie wydarzenia związane ze 101. rocznicą odzyskania Niepodległości: http://www.radom.pl/page/6885,radomskie-obchody-101-rocznicy-odzyskania-niepodleglosci.html