Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 232.

RADOM

Aby przeciwdziałać młodzieżowej depresji

czwartek, 31 października 2019 14:20 / Autor:
Aby przeciwdziałać młodzieżowej depresji
Sprachschuleaktiv/ pixabay

Osiem tysięcy uczniów z Mazowsza będzie uczestniczyć w zajęciach edukacyjno-informacyjnych pod hasłem „Zrozum-MY się”. Samorząd przeznaczy na to działanie 200 tys. zł.

Samorząd Województwa Mazowieckiego będzie realizował program w roku szkolnym 2019/2020. Na chwilę obecną jest to projekt jednoroczny. Jeśli zajęcia będą się cieszyły zainteresowaniem wśród mazowieckiej młodzieży, inicjatywa będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące zdrowia psychicznego Polaków pokazują, że w 2015 roku przybyło 8 tys. osób chorych na zaburzenia nerwicowe. – Niestety drastycznie rośnie liczba dzieci i młodzieży, które wymagają kompleksowej opieki psychiatrycznej. Młodzi ludzie często nie potrafią sobie poradzić ze swoimi problemami i emocjami. Nie wiedzą, jak reagować na różne trudne sytuacje i gdzie szukać pomocy. Edukacja zdrowotna i profilaktyka jest bardzo ważnym elementem w zapobieganiu zaburzeniom psychicznym.  – mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Młodzi ludzie na spotkaniach poznają podstawowe zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym. Przede wszystkim będą to tematy związane ze stresem, emocjami i ich wpływem na zdrowie. Młodzież dowie się także, jakie są przejawy dyskryminacji i jakie znaczenie mają stereotypy oraz w jaki sposób można radzić sobie z różnymi formami agresji rówieśniczej. Uczniowie będą mieli szansę porozmawiać o poczuciu własnej wartości, najczęstszych zaburzeniach psychicznych występujących u młodzieży i młodych dorosłych. Dowiedzą się też gdzie można zwrócić się o pomoc w przypadku dostrzeżenia u siebie lub u kogoś objawów zaburzeń nastroju, depresji czy uzależnień. Zajęcia w formie warsztatów, dyskusji i prelekcji prowadzić będą specjaliści z zakresu zdrowia psychicznego, w tym psycholodzy, psychoterapeuci i psychiatrzy.

Zaburzenia psychiczne są poważnym problemem zdrowotnym i społecznym. W badaniu „Epidemiologia zaburzeń psychiatrycznych i dostępność psychiatrycznej opieki zdrowotnej. EZOP – Polska”, przeprowadzonym w latach 2010–2011  w ciągu 12 miesięcy rozpoznano u 23,4 proc. badanych (6 mln osób) przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne. Co czwarta z nich doświadczyła więcej niż jednego zaburzenia, 4% z nich trzech i więcej zaburzeń. Z danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2016 roku zaburzenia psychiczne związane z niezdolnością do pracy, były na pierwszym miejscu wśród wszystkich grup jednostek chorobowych.