RADOM
Warsztaty dla samorządowców z Mazowsza
O tym, jak skutecznie przeprowadzić inwestycję z udziałem partnera prywatnego oraz jak skorzystać ze wsparcia środków i doświadczenia w tym zakresie Polskich Inwestycji Rozwojowych eksperci funduszu rozmawiali w sobotę 30 czerwca z przedstawicielami samorządów z województwa mazowieckiego.
Po Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie i Łodzi, Warszawa jest ostatnim punktem na mapie Akademii PIR przed wakacjami. Warsztaty dla samorządowców z Mazowsza współorganizował urząd marszałkowski województwa mazowieckiego.
– PIR to nie tylko wsparcie doradcze, ale i finansowe. Udział w finansowaniu kapitałowym ze środków funduszu może – w przypadku inwestycji samorządowych – wynieść do 80 proc. wartości projektu. Dzięki tym pieniądzom możemy zrealizować takie inwestycje, na które brakuje środków, a które mogą poprawić komfort mieszkańców Mazowsza – powiedział wicemarszałek Leszek Ruszczyk.
– Prawdopodobnie w trudnych finansowo czasach, PPP jest dla samorządów rozwiązaniem. Inwestycje realizowane w tej formule nie wchodzą w zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego. Pod tym względem są bardzo atrakcyjne – dodał członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Piotr Popik.
Prawie 120 projektów i 60 zakwalifikowanych do dalszej analizy. 8 o wartości ponad 6,5 miliarda złotych uzyskało wstępną akceptację Komitetów Inwestycyjnych i znajduje się w fazie pogłębionej analizy prawno-finansowej. To dorobek ośmiu miesięcy prac Zespołu Inwestycyjnego PIR. Wśród ośmiu wstępnie zaakceptowanych projektów dwa dotyczą inwestycji realizowanych wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego w modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
– Spotykając się z samorządowcami, za każdym razem staram się przekonywać, że Partnerstwo Publiczno-Prywatne to przede wszystkim właśnie partnerstwo. Oczywiście przychodzimy do jednostek samorządu terytorialnego jako profesjonalny inwestor finansowy, z konkretną ofertą, wspartą kwotą 2 mld złotych przeznaczoną na współfinansowanie lokalnych inwestycji infrastrukturalnych. Niemniej bez zrozumienia struktury każdego projektu, oczekiwań strony prywatnej i specyfiki podmiotów publicznych, transakcje PPP nie mają wielkich szans na finalny sukces. Taką niezbędną dozę wzajemnego zaufania i zrozumienia, oprócz relatywnie taniego kapitału wnosi do PPP nasz Fundusz – przekonuje Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.
Spotkanie w Warszawie kończy pierwszą rundę spotkań organizowanych w ramach Akademii Polskich Inwestycji Rozwojowych. Kolejne spotkania odbędą się – 12 września w Szczecinie i 23 września w Kielcach.