Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 232.

RADOM

Wsparcie dla najmłodszych ofiar przemocy

czwartek, 21 listopada 2019 15:27 / Autor:
Wsparcie dla najmłodszych ofiar przemocy

Wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski przekazał Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu 1000 maskotek z numerem Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Będą one wspomagać pracę policjantów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

Od 4 lat mazowiecka policja stara się niwelować stres dzieci dotkniętych przemocą właśnie przy pomocy maskotek. Te działania wspierają Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Na maskotkach wydrukowany jest numer bezpłatnego telefonu zaufania - 116 111 - oraz adres strony - www.116111.pl - na której najmłodsi mogą znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie mają szukać wsparcia w trudnych sytuacjach. - Ta akcja ma szczególną wartość. Chodzi o dzieci dotknięte przemocą. Nasza wrażliwość musi być zwrócona w ich stronę - powiedział Rafał Rajkowski.

Celem programu jest przywrócenie dziecku poczucia bezpieczeństwa, kształtowanie wizerunku policjanta jako osoby przyjaznej dzieciom, otwartej na ich problemy oraz dbającej w sposób bezpośredni o ich bezpieczeństwo. Działania mają też skutkować wzrostem zaufania społecznego i poprawą wizerunku Policji. - Nasza wizyta wiąże się często ze złym przyjęciem rodziców, a przede wszystkim dużym stresem u dziecka. Taki miś ociepla nasz wizerunek. - mówiła Sylwia Sobierajska, dzielnicowa na radomskim Gołębiowie.

Maskotka z numerem telefonu jest jednym z wielu elementów tego programu. W tej edycji misie trafią do 7 jednostek policji, w Białobrzegach, Lipsku, Grójcu, Zwoleniu, Gostyninie, Żyrardowie, Wyszkowie. – Nasz program ma za zadanie poprawić poczucie bezpieczeństwa małoletnich osób doznających przemocy w rodzinie. W tym roku na terenie garnizonu mazowieckiego wszczęto 4393 formularze „Niebieska Karta". Liczba osób małoletnich, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie wynosi 846 – powiedział mł. insp. Dariusz Krzesicki, Zastępca KWP zs. w Radomiu.

Akcja finansowana jest przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej ze środków z tzw. korkowego.Fundusz korkowy zwany też kapslowym, to środki pozyskiwane od przedsiębiorców ubiegających się o zezwolenia na sprzedaż alkoholu.