Wydarzenia
Możliwości i wyzwania ekonomii społecznej
Siedem partnerstw działających na rzecz wsparcia i rozwoju ekonomii społecznej spotkało się w Radomiu. Celem było planowanie wspólnych inicjatyw na rzecz pomocy potrzebującym.
Uczestnicy wysłuchali prelekcji dotyczących ekonomii społecznej. Wystosowali do instytucji centralnych propozycje, dzięki którym łatwiej będzie starać się o pieniądze dla potrzebujących. - Chcielibyśmy, aby te procedyry były prostsze. Obecnie jest za dużo biurokracji - powiedział Wojciech Jabłoński z Fundacji Fundusz Współpracy.
Województwo Mazowieckie objęło wydarzenie swoim patronatem. Liderzy i członkowie partnerstw poznali skierowaną do nich ofertę Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. - Będziemy organizować wiele konkursów dla organizacji pozarządowych. Będzie można ubiegać się o pieniądze na realizację wielu zadań w zakresie polityki senioralnej, przemocy, uzależnień. Organizujemy też szkolenia w zakresie tego jak ubiegać się o środki i jak się z dotacji rozliczać - mówila Anna Krawczyk, specjalistka w Wydziale Ekonomii Społecznej MCPS.
Przedstawiciele poszczególnych regionów mieli okazję do konfrontacji swoich doświadczeń. Podkreślają, że wszyscy borykają się z podobnymi problemami, ale wspólnie łatwiej będzie je przezwyciężyć. -Potencjał ludzki jest najważniejszy. Nasze inicjatywy to rodzaj aktywizacji społeczeństwa obywatelskiego. To długi proces ale wierzę, że pierwsze efekty zobaczymy już wkrótce - stwierdziła Małgorzata Bebelska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kozienickiego.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji z powiatów: białobrzeskiego, lipskiego, kozienickiego, przysuskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego, radomskiego oraz z Radomia. Przyświecało im motto: "Nie chodzi o to, aby wciąż wspierać osoby wykluczone, ale o to, by dać im szansę na uzyskanie niezależności.