RADOM
Radomski policjant podarował szansę na życie
Podkomisarz Paweł Lenarcik z z Wydziału Kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu podarował najcenniejszy dar - szansę na życie. Radomski policjant, po kilku latach od rejestracji, jako dawca szpiku kostnego dowiedział się, że może zostać niespokrewnionym genetycznym bliźniakiem dla innej osoby.
Informacja, że podkomisarz może zostać zgodnym, niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla chorej osoby pojawiła się w polowie września. Od razu potwierdził, że podtrzymuje chęć zostania dawcą. Po przejściu badań, które sprawdziły jego aktualny stan zdrowia, trafił do kliniki, gdzie pobrano z jego krwi obwodowej komórki macierzyste.
- Oddanie szpiku nie wymaga żadnego wysiłku i poświęcenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie, która tego potrzebuje. Każdy może spróbować rejestrując się w banku dawców szpiku i osobiście poczuć radość z pomocy, jeśli odnajdzie się bliźniak genetyczny - mówi podkom. Paweł Lenarcik.
Paweł Lenarcik ma 39 lat. Od 13 lat służy w policji. Zawsze stawia dobro innych ponad swoje. Kilka lat temu, będąc dzielnicowym w Radomiu, został został doceniony przez mieszkańców swojego rejonu służbowego i został przez nich wybrany dzielnicowym roku. Już wtedy podkreślał, jak ważna jest dla niego druga osoba. I nie były to słowa rzucane na wiatr. W międzyczasie został honorowym dawcą krwi. Razem z koleżankami z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, w 2015 roku zorganizował akcję rejestracji dawców szpiku. Policjant sam też się zarejestrował.
W połowie września dowiedział się że może zostać bliźniakiem genetycznym. Policjant zapewnia, że zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku.