Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Nie będzie podwyżek za śmieci

poniedziałek, 16 grudnia 2019 16:09 / Autor: Radosław Mizera
ALTEREGOINTELIGENCIA/pixabay.com
Radosław Mizera

Decyzja ta spowoduje, że magistrat będzie musiał poszukać 15 mln złotych, aby zrekompensować ogólny wzrost cen związany z wywozem śmieci.

Rada Miejska w Radomiu, głównie głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości, nie zgodziła się na podwyżki cen odpadów komunalnych. Od 1 marca 2020 roku miały one wzrosnąć średnio o 77 procent. Było to trzecie podejście radnych do uchwalenia opłat na wywóz śmieci. Przykładowo stawka dla osoby, która żyje samotnie w mieszkaniu mającym od 30 do 70 metrów kwadratowych powierzchni miała wynieść 19 złotych miesięcznie, ale dla rodziny - na podobnym metrażu - już 50 złotych. Opłaty za brak segregacji śmieci miały być znacznie wyższe i mogły wynieść aż 210 złotych miesięcznie.

Pierwotnie władze Radomia planowały podwyżkę za śmieci w wysokości 120 procent, ale sprzeciw radnych PiS powodował, że wcześniejsze projekty uchwał były zdejmowane z porządku obrad Rady Miejskiej. Wprowadzenie podwyżek na poziomie 77 procent miało spowodować, że miasto musiałoby wprowadzić do systemu odpadów komunalnych ok. 8 mln złotych.

Według władz miejskich, wzrost cen wynikał ze zwiększonej ilości odpadów komunalnych wytwarzanych przez mieszkańców Radomia. W 2014 roku ilość ta wynosiła 244 kg na mieszkańca, a w 2018 już 308 kg.

Przypomnijmy, że proponowane stawki opłat zostały zróżnicowane w zależności od: rodzaju zabudowy (jednorodzinna, wielorodzinna), ilości osób w gospodarstwie domowym, czy powierzchni lokalu mieszkalnego jaki zajmuje gospodarstwo domowe (lokale do 30,00 m2, od 30,01 do 70,00 m2 i powyżej 70,01 m2). Szczegóły w tabeli poniżej informacji. Zaproponowane stawki miały obowiązywać od 1 marca 2020 r.

Władze Radomia tłumaczą, że proponowane opłaty nie uwzględniały prognozowanego wzrostu kosztów odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych w 2020 roku związanego ze wzrostem kosztów pośrednich jak wzrost kosztów pracy (płacy minimalnej), energii, paliw, czy też wzrostem opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku (tzw. opłata marszałkowska), jak również z wejściem w życie zmiany przepisów nakładających na prowadzących zagospodarowanie odpadów nowe obowiązki w zakresie magazynowania odpadów jak monitoring wizyjny, zabezpieczenie finansowe roszczeń, podwyższone wymogi przeciwpożarowe.