RADOM
Bezpiecznie wypoczywaj nad wodą
Zalew w Domaniowie przeżywa prawdziwe oblężenie. Dlatego też nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą czuwa codziennie Wodny Posterunek Policji. W posterunku pełni służbę 4 policjantów, którzy pilnują spokoju amatorów wodnych szaleństw i kąpieli słonecznych.
- Okres wakacji to czas wzmożonej pracy policjantów nie tylko na drogach, ale również na wodzie i w jej okolicach. Wiele osób decyduje się spędzić czas wolny nad wodą dlatego jak co roku nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad zalewem w Domaniowie czuwają policjanci z wodnego posterunku. Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali przeszkoleni funkcjonariusze z uprawnieniami ratowników wodnych, którzy są w stanie podjąć akcję ratowniczą na wodzie i udzielić niezbędnej pomocy medycznej przed przybyciem lekarza. Policjanci dotychczas podjęli już blisko 100 interwencji i skontrolowali ponad 60 łodzi. Były mandaty, pouczenia, a także wnioski o ukaranie do sądu dla osób, które łamią przepisy - mówi Justyna Leszczyńska z radomskiej policji.
Ponadto policjanci kontrolują także okolice zalewu na Borkach i w Siczkach. W działaniach prewencyjnych nad zalewem na Borkach biorą udział m.in. patrole rowerowe z Komisariatu III.
- Policjanci zwracają uwagę, że największym zagrożeniem dla wypoczywających nad wodą jest brawura i lekceważenie żywiołu jakim jest woda. Wielu tragedii, do których każdego dnia dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Nie pozostawiajmy ich bez opieki. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, osłabia organizm, a przede wszystkim dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią. Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, może nagle stać się groźnym, niebezpiecznym żywiołem. Zdecydowana większość utonięć jest rezultatem lekkomyślności i brawury ludzi - dodaje Leszczyńska.
W ubiegłym roku utonęły 3 osoby. Od początku tego roku utonęła 1 osoba. Najczęściej wypadki te powodowane są lekkomyślnością, niejednokrotnie połączoną u osób dorosłych z alkoholem. Groźnie jest również korzystanie z nielegalnych i niestrzeżonych kąpielisk.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa w okolicach zbiorników wodnych na terenie miasta i powiatu radomskiego pojawiają się tam wzmożone policyjne patrole szczególnie podczas weekendów, gdy nad wodą wypoczywa wiele osób.