RADOM
Spada bezrobocie w Radomiu i powiecie
Od lutego spada bezrobocie w Radomiu i powiecie. Tylko w czerwcu zmniejszyło się ono o 672 osoby (342 osoby z miasta i 330 z powiatu radomskiego). To m.in. efekt sezonowości prac, który od trzech lat nie był zauważany - mówi Józef Bakuła dyrektor urzędu.
- Tendencja pozytywna utrzymuje się i to nas bardzo cieszy. Na pewno sezonowość ma wpływ na bezrobocie, ale przypominam, że od trzech czy czterech lat nie było właśnie widać sezonowości. Dlatego ten rok możemy określić jako powtót do normalności sprzed kilku lat, kiedy to na przełomie roku bezrobocie rosło, a w miesiącach letnich spadało - mówi Józef Bakuła. Nadal poszukiwanym zawodem jest informatyk - dobrze wykwalifikowany, czy operator obrabiarek sterowanych numerycznie. - Muszą to być jednak fachowy, bardzo dobrze wykwalifikowani, takich poszukują pracodawcy. Nie da się już załatwić tego krótkim szkoleniem, to musi być dobre przygotowanie, a takim jest szkolnictwo zawodowe i to nie na poziomie zasadniczej szkoły, tylko technikalnej - podkreśla Bakuła. Dodajmy, że w Radomiu i powiecie stopa bezrobocia wciąż jest bardzo duża - w mieście wynosi 21,7%, a w powiecie 28,8%.
Kolejną dobrą informacją są pozyskane w ostatnim czasie środki na nowe formy zwalczania bezrobocia. Pochodzą one z rezerwy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. PUP złożył wniosek na kwotę 761 tys. zł. i taką kwotę otrzymał. A przeznaczone będą te pieniądze na trzy formy: bon stażowy, bon szkoleniowy i dofinansowanie wynagrodzenia do zatrudnienia 50-latków - z tego ostatniego skorzystać może 45 osób. - Już wpływają wnioski do urzędu i w tym miesiącu podpisane zostaną umowy. Myślę, że zainteresowanie będzie i nie zabraknie nam chętnych - zapowiada dyrektor PUP.
Jeżeli chodzi o bony stażowe są one przeznaczone dla osób do 30 roku życia. Pozyskane pieniądze wystarczą, by sfinansować staże dla 60 młodych ludzi. - Polega to na tym, że młody człowiek przychodzi, jeśli jest zainteresowany stażem i wspólnie z doradcą klienta, czyli naszym pracownikiem ustalą taką ścieżkę jego rozwoju zawodowego, że właśnie zaczyna od stażu, może dostać tzw. bon stażowy, który jest niczym innym jak przyżeczeniem z naszej strony, że ten staż sfinansujemy, jeśli ten młody człowiek znajdzie sobie pracodawcę, który go na staż przyjmie, konkretnie na sześć miesięcy stażu, ale po tych sześciu miesiącach będzie miał obowiązek zatrudnienia go na conamniej sześć miesięcy - wyjaśnia Józef Bakuła. Środki przeznaczone na staż to na miesiąc niecałe 1000 zł. do ręki. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do pośredniaka.
I jeszcze jedna forma wsparcia - bony szkoleniowe. Jakie szkolenie, u kogo i w jakiej kwocie - wybiera klient, moga to być dwa tańsze lub jedno droższe szkolenie, ale oczywiście do określonej kwoty, której przekroczyć nie może. Jest to przewidziane dla 40 osób. Zainteresowani również powinni zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy przy ulicy Księdza Łukasika 3 w Radomiu.