Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Włóż oliwkowy beret

sobota, 01 lutego 2020 09:58 / Autor: Monika Nowakowska
Włóż oliwkowy beret
foto: WOT
Monika Nowakowska

  Wojska Obrony Terytorialnej mnożą szeregi i zachęcają do włożenia munduru. W najbliższy poniedziałek, 3 lutego na terenie całego kraju startuje kwalifikacja wojskowa.

Żołnierze w oliwkowych beretach opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią, jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi.

W zeszłym roku rekrutacja prowadzona przez żołnierzy WOT przyniosła ok. 7000 wniosków o powołanie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa obejmie ok. 215 tys. młodych Polaków. Na komisję muszą stawić się 19-latkowie z rocznika 2001. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

W tym roku przy powiatowych komisjach pojawią się rekruterzy z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze będą opowiadać o służbie wojskowej, armii oraz miejscowej jednostce. Opowiedzą o własnych doświadczeniach, dostępnych ścieżkach kariery i perspektywach rozwoju. Będą zachęcać, wspierać i doradzać, co zrobić, by nie przegapić szansy, a zarazem podjąć odpowiedzialną i przemyślaną decyzję o swojej przyszłości.

- Stawienie się na wezwanie komisji jest dużą szansą dla poborowych. W jednym miejscu i czasie mogą oni uzyskać orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdrowia, zostanie im założona ewidencja wojskowa, otrzymają książeczkę wojskową, ale mogą też złożyć wniosek do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej. – mówi pułkownik Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Żołnierze WOT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności.

- Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności, a ta czyni dorosłość rzeczywistą. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment, by wykonać ten krok. W tym roku, przy komisjach kwalifikacyjnych spotkacie żołnierzy w oliwkowych beretach, który doradzą co zrobić, by wziąć odpowiedzialność za innych zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego – mówi gen. dyw. Wiesław KUKUŁA, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.  

Od początku budowy formacji wnioski o służbę w WOT złożyło już ponad 45  000 polskich obywateli. Wciąż na terenie całego kraju można składać wnioski o powołanie do służby w WOT. Można to zrobić osobiście w Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełniając formularz na portalu e-PUAP.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Docelowa liczebność formacji to 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach OT (po jednej w każdym województwie i dwie na terenie Mazowsza). Głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny współdziałanie z wojskami operacyjnymi.