RADOM
W Radomiu powstanie nowy ośrodek medyczny
W Radomiu powstanie specjalistyczny ośrodek, w którym będą szkoleni lekarze w ramach pilotażowego programu trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego. Szefem ośrodka jest prof. Adam Kobayashi, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii. Środki na ten cel przekazał Samorząd Województwa Mazowieckiego. To ponad 6,2 mln złotych. Placówka będzie się mieścić w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.
Trombektomia polega na mechanicznym usunięciu skrzepu z naczynia. Istotne jest, by ten zabieg odbył się w ciągu kilku godzin od wystąpienia udaru, co wymaga szybkiej diagnostyki i przekazania pacjenta do odpowiedniej jednostki, która może taki zabieg wykonać. Wiceprezes szpitala na Józefowie Krzysztof Zając:
Marszałek Mazowsza Adam Struzik:
U pacjentów z dużym udarem niedokrwiennym zabieg trombektomii pozwala na powrót do samodzielności w 20% przypadkach częściej niż, jak byśmy w ten sposób ich nie leczyli. Choć trombektomia nie jest zabiegiem bardzo rzadkim, bo w Polsce wykonuje się go w 17. szpitalach, to jednak na skalę regionu radomskiego to wyjątek. Niestety Radom nie wchodzi w skład tych placówek. Dlatego większość pacjentów kwalifikujących się do trombektomii kierowanych jest do Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim. Jednak by trombektomia przyniosła właściwe efekty, liczy się czas, dlatego Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu podjął kroki, by móc tego typu zabiegi wykonywać na miejscu.