Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Niedziela, 24 listopada 2024

RADOM

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Radomiu

niedziela, 01 marca 2020 19:42 / Autor: Radosław Mizera
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Radomiu
Radosław Mizera

W niedzielę, 1 marca odbyły się obchody uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W kościele garnizonowym została odprawiona msza święta, po której uczestnicy uroczystości przenieśli się pod Pomnik Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - "Żołnierze Wyklęci", gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

- W ten sposób chcemy dziś przywołać zasługi wielu oddanych Polaków skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny. W sytuacji ponownego zniewolenia nie złożyli broni, ale walcząc, wsiewali w serca Polaków ziarna nadziei na lepszą przyszłość - powiedział na rozpoczęcie Eucharystii ks. ppłk Kryspin Rak, proboszcz parafii wojskowej.

 Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz kurii.Mówił, że najważniejsze jest, żeby próbować żyć ideałami żołnierzy wyklętych, pokochać te ideały i przenieść w przyszłe pokolenia. Mówił, że oni walczyli z modlitwą na ustach i umierali z modlitwą na ustach. - Kiedy tylko było to możliwe starali się korzystać z sakramentalnej posługi kapłanów, a nie były to łatwe kontakty, na pewno trudniejsze, niż w latach okupacji, kiedy znaczna część oddziałów miała własnych kapelanów - mówił ks. kanclerz.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, obchodzony 1 marca, jest ustanowionym w 2011 roku polskim świętem państwowym. Przypomina o tych, którzy po 1945 r. nie złożyli broni i kontynuowali walkę o niepodległość Państwa, przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Bohaterowie tego okresu związani z ziemią radomską to m.in. porucznik Aleksander Młyński pseudonim „Drągal”, podporucznik Tadeusz Zieliński pseudonim ,,Igła” i major Franciszek Jerzy Jaskulski pseudonim ,,Zagończyk”.