RADOM
Nie sprawdzasz drożności przewodów kominowych? Może czekać cię grzywna
Do 50 pożarów sadzy w kominach domów jednorodzinnych doszło w trwającym sezonie grzewczym w Radomiu i powiecie radomskim. Każdy właściciel budynku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego ma obowiązek sprawdzić, w jakim stanie jest komin.
Zgodnie z ustawą "Prawo budowlane" co najmniej raz w roku właściciel lub zarządca ma obowiązek zlecić kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Kontrolę tę należy zlecić osobie posiadającej kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Osoba dokonująca kontroli ma obowiązek potwierdzić ją protokołem. Powinny zostać w nim opisane ewentualne usterki i uchybienia, a właściciel lub zarządca ma obowiązek usunąć te problemy.
Jednak treść ustawy to jedno, a rzeczywistość - drugie. O ile w blokach, wieżowcach czy kamienicach obowiązek należy do zarządców, a mieszkańcy nie muszą się przejmować drożnością komina, o tyle mieszkańcy domów jednorodzinnych sami muszą wywiązać się z opisanego w ustawie obowiązku.
Jednak chodzi nie o obowiązkowość, ale o bezpieczeństwo. Pożar sadzy może spowodować rozszczelnienie komina, a co za tym idzie pożar poddasza, a nawet dachu. Należy również pamiętać, że podczas spalania się sadzy powstaje również tlenek węgla. Jak powstaje sadza i jak zachować się podczas pożaru? Wyjaśnia st. kpt. Konrad Neska - rzecznik radomskiej Straży Pożarnej:
Jednak w myśl zasady "lepiej zapobiegać, niż leczyć" sprawdzeniem drożności komina warto przed sezonem zająć się stanem komina. - Na naszym obszarze mamy całą listę zakładów kominiarskich, także umówienie się na przegląd nie powinno sprawiać problemów - dodaje Konrad Neska:
Nie warto ryzykować. - Pożarów mieszkań - w stosunku do innych zdarzeń - nie ma aż tak dużo, jednak trzeba pamiętać, że są one najtragiczniejsze w skutkach - przestrzega st. kpt. Konrad Neska - rzecznik radomskiej Straży Pożarnej:
Przewody kominowe od palenisk zakładów żywienia zbiorowego czyszczeniu należy poddawać co najmniej raz w miesiącu. Przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej raz na kwartał, przewody od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej raz na pół roku.
Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność lecz główna zasada bezpieczeństwa. Zapobiega ona bowiem zaczadzeniom i pożarom spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
Warto także pamiętać o odpowiedzialności karnej. Osoby, które nie dopełniają obowiązków polegających na zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, podlegają karze aresztu, grzywny albo karze nagany.