RADOM
Koronawirus - radomskie biura podróży już liczą straty
Przybywa zakażonych i ofiar śmiertelnych koronawirusa - władze ostrzegają przed podróżowaniem do miejsc, w których rozprzestrzenia się patogen. Wielu podróżnych zastanawia się, czy nie zrezygnować z zaplanowanego wyjazdu, a biura podróży liczą straty.
Aktualna sytuacja na świecie związana z epidemią koronawirusa wywołała sporą panikę. Biura podróży odwołują lub przekładają terminy planowanych wyjazdów zagranicznych. Wielu podróżnych zastanawia się też, czy nie powinni zrezygnować z zaplanowanego wyjazdu oraz czy uda im się odzyskać pieniądze za anulowany lot lub wycieczkę z biurem podróży.
- Koronawirus zagroził branży turystycznej i globalnie, i na rynku lokalnym - mówi touroperator wycieczek zagranicznych Irmina Podlewska. - Biura podróży odwołują loty, inne przekładają terminy wyjazdów dodaje:
Biura podróży liczą straty. Liczba turystów zainteresowanych wyjazdami zagranicznymi spadła o połowę. - Odwołane zostały majowe i czerwcowe wyjazdy do Włoch i Chin. Nie wiemy, kiedy zostaną one wznowione, bo tereny zagrożone epidemią wciąż się rozrastają - wyjaśnia.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów tłumaczy, że w przypadku nadzwyczajnych okoliczności np. występowania koronawirusa w miejscu wycieczki, konsument ma prawo odstąpić od umowy z biurem podróży. Urząd poinformował, że zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych, podróżny może bezpłatnie odstąpić od umowy o udział w wycieczce lub wczasach w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. - W takim wypadku konsument rezygnując z wycieczki może żądać wyłącznie zwrotu dokonanych wpłat i nie może ubiegać się o dodatkowe zadośćuczynienie czy odszkodowanie - mówi Alicja Kopycka z biura podróży Sun Tours:
W przypadku każdego wniosku o odstąpienie od umowy, biuro podróży musi sprawdzić, czy zaszły przesłanki do takiego odstąpienia. Innymi słowy czy w miejscu, do którego konsument planował lecieć, istnieje realne zagrożenie jego zdrowia. Jeżeli tak, biuro ma obowiązek uznać roszczenie podróżnego. W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych umów z biurami podróży, UOKiK zachęca do korzystania z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta.
Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do 9 krajów: Chin, Korei Południowej, Włoch - w szczególności Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemontu i Lacjum - Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.