RADOM
Szczepimy dzieci. To najskuteczniejsza profilaktyka
Rodzice powinni planowo szczepić dzieci. W tym względzie nie ma ograniczeń w związku z zagrożeniem koronawirusem, wręcz przeciwnie.
Konsultanci krajowi w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz w dziedzinie pediatrii wydali w tej sprawie specjalne stanowisko. Zalecili utrzymanie bieżącej realizacji szczepień obowiązkowych i zalecanych, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Szczepienia są bowiem najskuteczniejszą profilaktyką w zapobieganiu chorobom.
Przychodnie mają jednak wskazania w jakich warunkach powinny być przeprowadzane te szczepienia.
- Muszą być spełnione warunki. Szczepienia w poradniach muszą być realizowane w czasie, w którym nie ma chorych dzieci. Załóżmy, że rano odbywają się szczepienia, a potem dopiero są przyjmowane chore dzieci, następnie wprowadzona jest dezynfekcja poradni. Poradnie, które mają osobne punkty szczepień powinny bez ograniczeń szczepić - mówi Stanisława Szcześniak-Mazur, konsultant szczepień w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.
Należy również przed szczepieniem przeprowadzić wywiad i konieczne badanie. - Jeżeli rodzice są zdrowi, nie gorączkują, nie mają obfitego kataru, nie przebywali ostatnio poza granicami kraju i nie kontaktowały się z osobami, które tam przebywały, proszę zgłosić się z dziećmi do szczepienia. Nie rezygnujemy ze szczepień - zaleca Stanisława Szcześniak-Mazur.
Odroczone do 30 kwietnia są natomiast bilanse dzieci zdrowych. Wynika to ze wskazań Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia, by ograniczyć ruch pacjentów w przychodniach. Zalecane są teleporady i przenoszenie wizyt na inny termin.