Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Kolorowe skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. W tym roku szczególnie!

czwartek, 19 marca 2020 14:26 / Autor: Weronika Chochoł
Kolorowe skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. W tym roku szczególnie!
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa - w związku z koronawirusem - nie odbędą się. Dlatego rodzice dzieci dotniętych wadą genetyczną w tym roku szczególnie proszą o okazanie solidarności poprzez przesyłanie zdjęć w kolorowych skarpetkach nie do pary i udostępnianie ich w mediach społecznościowych. 

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa to święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa od 2005 roku. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. Głównym celem obchodów jest pokazanie społeczeństwu, że osoby z Zespołem Downa - chociaż są inne, to są tak samo wartościowe. 

Szacuje się, że w Polsce z Zespołem zmaga się około 60 tysięcy osób. Objawy rozpoznać można już w momencie porodu - to m.in "orientalna uroda". Poziom dojrzałości społecznej, jaki mogą osiągnąć osoby z Zespołem Downa to kwestia bardzo indywidualna i zależy od wieku rozpoczęcia terapii. Część osób jest w stanie osiągnąć wiele tych samych umiejętności co ich zdrowi rówieśnicy, jednak zajmuje im to dużo więcej czasu, wymaga więcej wysiłku i zaangażowania w terapię.

Obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa odbywały się w wielu miastach w Polsce i przyjmowały różny kształt. W Radomiu co roku odbywał się kolorowy korowód, połączony z występami, pokazami fotografii i wypuszczaniem do nieba kolorowych balonów. Nie brakowało również wydarzeń towarzyszących - pokazów, przedstawień czy zawodów sportowych.

W tym roku sytuacja jest wyjątkowa, ale solidarni możemy być bez względu na to, co dzieje się wokół. W tym roku szczególnie ważne jest wsparcie w sieci. Każdy, kto chciałby pokazać swoją solidarność z osobami z Zespołem Downa może przesłać swoje zdjęcie w kolorowych skarpetkach nie do pary. Będą one symbolizować niedopasowanie genotypowe osób, których dotknęła ta wada genetyczna. Zachęca do tego współorganizatorka radomskich obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, ale przede wszystkim mama Tosi - niespełna sześcioletniej dziewczynki z Zespołem Downa:

Zdjęcia udostępniać można na swoich profilach w mediach społecznościowych. Można je również wysyłać do Aldony Sikory, która nadesłane fotografie będzie udostępniać w mediach społecznościowych. Facebookowy szturm w sobotę, 21 marca. 

A jak wyglądały zeszłoroczne obchody? Przypomnijmy sobie! (relacja tutaj