RADOM
Przechorowałeś COVID-19? Podziel się swoim osoczem i pomóż innym wygrać z chorobą!
Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce apelują do osób, które przechorowały infekcję COVID-19 i już są zdrowe o oddawanie osocza. W RCKiK w Radomiu pierwszy taki zabieg odbędzie się na początku maja.
Osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
Osocze mogą oddawać osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe. Apel wystosowany jest również do osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Potrzebne są wyniki badań świadczące o tym, że osoba chorowała i dwóch wyników ujemnych, by mieć pewność, że jest już zdrowa. Na apel mogą odpowiedzieć osoby w wieku od 18 do 60 roku życia, bez względu na płeć. O szczegółach mówi dr Krzysztof Radziejowski - lekarz i zastępca dyrektora w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu:
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. - Sam zabieg nie różni się niczym od oddania krwi pełnej - uspokaja dr Radziejowski i wyjaśnia, jak wygląda pobieranie osocza:
Po pobraniu osocze poddawane jest procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki i zamrażane. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.
Próby leczenia pacjentów osoczem podejmowane były m.in w Chinach. U części pacjentów z podanym osoczem pobranym od ozdrowieńców poprawiał się. Ministerstwo Zdrowia w Polsce zaakceptowało taki sposób leczenia, do RCKiK w Radomiu już zgłaszają się pierwsi chętni, a pierwszy taki zabieg odbędzie się na początku maja:
Osoby, które spełniają wymagania mogą zgłaszać się telefonicznie. Przeprowadzany jest wtedy wywiad, a jeśli wszystko jest w porządku - można umówić się na konkretny termin pobrania osocza w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerami telefonów: 600 035 315 lub 500 754 538.