RADOM
Koroner w Radomiu potrzebny od zaraz
Władze miejskie Radomia zwracają uwagę, że funkcja koronera jest potrzebna od zaraz, szczególnie w czasie epidemii koronawirusa. W tej sprawie wypowiedzieli się m.in. przedstawiciele Wojewody Mazowieckiego, Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, Prokuratury i Policji.
Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia zwrócił uwagę, że obecne przepisy o stwierdzeniu zgonu obowiązują od końca lat 50-tych dwudziestego wieku. - Uważam, że koroner powinien być obecny w każdym powiecie. To powinno być zadanie finansowane przez stronę rządową. Temat ten był również poruszamy przez samorządowców w czasie telekonferencji z wojewodą mazowieckim, który zwrócił się do ministerstwa zdrowia o wprowadzenie szczegółowych przepisów w tym zakresie – powiedział wiceprezydent Radomia:
Ewa Filipowicz, rzecznik wojewody mazowieckiego poinformowała z kolei, że zgodnie z ustawą o zwalczaniu COVID-19, służby wojewody szukają obecnie lekarzy i lekarzy dentystów, którzy mają się podjąć okresowo na czas epidemii stwierdzania zgonów poza szpitalem osób podejrzanych o zakażenie lub zakażonych koronawirusem. - Obecnie czekamy na zgłoszenia lekarzy – informuje rzecznik wojewody:
Mirosław Wachnik, prokurator okręgowy w Radomiu przypomina, że organy ścigania wykonujące czynności na miejscu zdarzeń mają problem z lekarzami, by niezwłocznie mogli przyjechać na miejsce zdarzenie, stwierdzić zgon, czy przeprowadzić stosowne czynności polegające na oględzinach zwłok czy miejsca zdarzenia w porozumieniu z prokuratorem. - Czas oczekiwania na lekarz z publicznej placówki służby zdrowia, który mógłby przyjechać i stwierdzić zgon sięga od kilku a nawet kilkunastu godzin. Koroner byłby bardzo pomocny w pracy organów ścigania – powiedział prokurator Wachnik.
Również Aleksandra Calik z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu zwraca uwagę, że zanim policjanci przystąpią do czynności na miejscu zdarzenia, muszą czekać na lekarza, który potwierdzi zgon:
Elżbieta Cieślak, rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza leczącego chorego w ostatniej dobie. Stwierdzenie zgonu i jego przyczyny powinno nastąpić w drodze oględzin dokonywanych przez lekarza lub w razie jego braku przez inną osobę powołaną do tej czynności przez właściwego starostę. Jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo, w takim przypadku kartę zgonu wystawia lekarz, którzy na zlecenie sądu lub prokuratury dokonał oględzin lub sekcji zwłok:
Funkcja koronera, czyli osoby profesjonalnie przygotowanej do stwierdzania zgonu, ma zostać wprowadzona w Polsce z początkiem 2021 roku. Obecnie prace są na etapie konsultacji publicznych. Przypomnijmy, że do stwierdzania zgonów wysyłani są lekarze rodzinni lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.