Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Zamknięty pokaz "Klechy" w Radomiu

wtorek, 16 czerwca 2020 09:52 / Autor: Radosław Mizera
Zamknięty pokaz "Klechy" w Radomiu
foto: R.Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Specjalny pokaz filmu „Klecha” odbędzie się 25 czerwca w kinie Helios w Radomiu. Projekcja obrazu w reżyserii Jacka Gwizdały zbiega się z rocznicą protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 roku. Niewykluczone, że w pokazie udział wezmą Piotr Fronczewski i Mirosław Baka, który wcielił się w postać ks. Romana Kotlarza, głównego bohatera filmu.

Zamknięty pokaz dla zaproszonych gości odbędzie się w kinie Helios w Radomiu o godzinie 20.30. Film będzie wyświetlany w pięciu salach jednocześnie.

- Decyzję o pokazie podjęliśmy w poniedziałek wieczorem. Postaramy się dotrzeć z zaproszeniami do wszystkich radomian, którzy uczestniczyli przy realizacji filmu – mówi Radiu Plus Radom Jacek Gwizdała, reżyser „Klechy”. Planowany jest przyjazd do Radomia aktorów Piotra Fronczewskiego i Mirosława Baki.

Obraz w reżyserii Jacka Gwizdały opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. "Grupy D", ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszystko odbywa się w tle wydarzeń protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 r. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz, którego prześladowała Służba Bezpieczeństwa i który zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców".

Prace nad filmem trwały 3 lata. W tym czasie zrealizowano ponad 50 dni zdjęciowych. Pierwszy klaps wykonano 6 sierpnia 2017 roku. Scenariusz filmu „Klecha” powstał na podstawie motywów książki Wojciecha Petski „Powiedzcie swoim”.

Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez ówczesne władze. W dniu protestu, 25 czerwca 1976 pobłogosławił uczestników tego marszu. Był potem nachodzony i dotkliwie pobity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Zmarł 18 sierpnia 1976.

Ks. Roman Kotlarz do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. Proces beatyfikacyjny prowadzi Diecezja Radomska.