Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Potrzebna krew

wtorek, 12 sierpnia 2014 13:31 / Autor: Radosław Mizera
Potrzebna krew
Radosław Mizera

Radomska Caritas wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje podczas wakacji o dar serca dla chorych, a przede wszystkim dla ofiar wypadków. - Wakacje to specyficzny czas, wielu dawców przebywa na wakacjach, a urazowość zdarzeń wzrasta – mówił Józef Waniek, dyrektor RCKiK na dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie Caritas.

Józef Waniek kolejny raz przypomniał o wspólnych działaniach podejmowanych przez Caritas i RCKiK. Od 2012 roku realizowana jest bowiem kampania "Podaruj Kroplę Miłości". Dotychczas krew oddało 3225 dawców. Zorganizowano 132 akcje poboru krwi. - Te działania przyczyniły się do tego, że pozyskaliśmy dodatkowo 1447 litrów krwi. To bardzo poważny zastrzyk dla utrzymania bezpieczeństwa krwi dla lecznictwa zamkniętego - powiedział Józef Waniek.

Józef Waniek zachęcił pozostałe parafie do włączenia się w kampanię. - Naprawdę warto. Często bywa tak, że krew jest jedynym lekiem ratującym zdrowie i życie ludzkie - przypomniał Józef Waniek.

Podobnego zdania jest ks. Robert Kowalski, wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. - Bądźmy jedną wielką rodziną, która dba o chorych i cierpiących – powiedział ks. Kowalski.

Inicjatorzy kampanii podkreślają, ze krwiolecznictwo jest bardzo ważną dziedziną medycyny, wspomagającą działania lekarzy różnych specjalności. Na co dzień niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że krew jest lekiem ratującym ludzkie życie, zaś jej jedynym i niezastąpionym źródłem jest człowiek. Krew jest potrzebna codziennie, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i ogromnego postępu w medycynie nie udało się wytworzyć poza ustrojem człowieka. Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także chorym cierpiącym na szereg poważnych schorzeń. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych składników, pozwala ratować życie i zdrowie.