RADOM
Obradowali radomscy radni
XL nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Radomiu odbyła się w środę, 19 sierpnia. Radni rozpatrzyli projekt uchwały dotyczący zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2020- 40. Radni zajmowali się już tym tematem na sesji w czerwcu. Projekt dotyczy nakazu RIO, która wskazuje na konieczność zastosowania zgodności między budżetem miasta Radomia a WPF – mówi skarbnik miasta Sławomir Szlachetka. Obradująca 19 sierpnia Komisja Budżetowa RM wydała opinię negatywną w tej sprawie – poinformowała przewodnicząca RM Kinga Bogusz. W dalszej części pytania dotyczące uchwały zadawali radni. Następnie na wniosek radnej Marty Michalskiej- Wilk ogłoszona został 30 minutowa przerwa. Po wznowieniu obrad na pytania radnych odpowiadał skarbnik miasta Sławomir Szlachetka:
Głos zabrał też wiceprezydent Mateusz Tyczyński, który wyjaśniał przyczyny przesunięć w budżecie i WPF:
Ostatecznie radni projekt odrzucili. Za głosowało 10 radnych, przeciwko było 15. Kolejną sprawą, którą zajęli się radni były zmiany w Uchwale Budżetowej na 2020 rok. W dyskusji radny Robert Fiszer pytał o odstąpienie od zadań ZUK. Skarbnik Sławomir Szlachetka wyjaśniał:
Radny Marcin Majewski złoży wniosek, by zysk uzyskany PPUH Radkom Spółka z o. o. przeznaczyć na podwyżki dla pracowników kultury i domów pomocy społecznej oraz remont ul. M. Fołtyn:
Wiceprezydent Mateusz Tyczyński powiedział:
Po tej wymianie zdań przewodnicząca Rady Miejskiej Kinga Bogusz ogłosiła kolejną, teraz 10 minutową przerwę w obradach. Po wznowieniu obrad i głosach radnych, włącznie z wnioskiem o odwołanie Rady Miejskiej w Radomiu – wiceprezydent Mateusz Tyczyński zdjął propozycje na druku nr 308 z porządku obrad. Następnie radni przegłosowali zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2020- 40 oraz przyjęli do realizacji projekt unijny pod nazwą: Razem- Aktywni w ramach aktywizacji społeczno- zawodowej osób wykluczonych. Dyskusję wśród radnych wywołały kolejne dwa projekty uchwał dotyczące zgody na odstąpienie od zbycia w drodze przetargu nieruchomości stanowiącej własność miasta w rejonie ulicy Inwestycyjnej na Wośnikach oraz Wiktora Cymerysa Kwiatkowskiego w rejonie Ustronia. Głos zabrał między innymi radny Tomasz Gogacz:
O przyjęcie projektów uchwał apelował do radnych wiceprezydent Mateusz Tyczyński:
Radny Marcin Majewski wnioskował o sporządzenie regulaminu, który będzie w przyszłości regulował kwestie sprzedaży nieruchomości dzierżawcom:
Radna Katarzyna Pastuszka- Chrobotowicz:
Wiceprezydent Tyczyński mówił:
Radni ostatecznie udzielili zgody na sprzedaż dzierżawcom nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Radomia o wartości 329 tys złotych i 583 tys. złotych.