RADOM
W Radomiu brakuje rodzin zastępczych
Nie miały tyle szczęścia, by móc dorastać u boku swoich biologicznych rodziców, ale znalazły bezpieczny kąt i pełnych empatii ludzi, którzy poświęcili im czas, miłość i zaufanie, którego zabrakło w domu - rodzice zastępczy, to instytucja, która łączy i wspiera. Niestety wciąż brakuje rodzin, które podjęłyby się trudu ich wychowania, mimo, że Radom został wyróżniony na tle innych miast w Polsce, jako wzorcowy.
Idea rodzicielstwa zastępczego, od lat jest bardzo mocno promowana. Chodzi zarówno o pozyskiwanie nowych kandydatów na rodziców zastępczych, jak i o stworzenie dobrego klimatu wokół rodzicielstwa zastępczego. Niestety, pomimo ponawianych wciąż apeli, niewiele osób jest w stanie sprostać wyśrubowanym wymaganiom, jakie należy spełnić, by zostać rodzicem zastępczym. To powoduje, że placówki są przepełnione - mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu, Marcin Gierczak:
- W placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Słoneczny Dom" przebywa obecnie 28 dzieci na 30 miejsc, ale dwoje kolejnych wkrótce tam trafi. W Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej "Mieszkanie Usamodzielnienia" przebywa 14 wychowanków na 14 miejsc. W 6 placówkach rodzinnych na 36 miejsc przebywa 35 dzieci - dodaje dyrektor.
W Radomiu obecnie jest 146 rodzin zastępczych, w których przebywa w sumie 206 dzieci oraz 8 rodzinnych domów dziecka, które dają schronienie 41 dzieciom. W 99 rodzinach zastępczych spokrewnionych przebywa 132 dzieci, w 38 rodzinach zastępczych niezawodowych przebywa 46 dzieci, w 5 rodzinach zastępczych zawodowych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego przebywa 10 dzieci oraz w 1 zawodowej rodzinie zastępczej specjalistycznej przebywa 3 dzieci.Łącznie, w 154 placówkach rodzinnej pieczy zastępczej przebywa 247 dzieci.
Krystyna Grudzień od lat prowadzi tzw. placówkę rodzinną nr 12 w Radomiu. Pod jej dachem znalazło schronienie już ponad 40 dzieci. Te, które już odeszły, odeszły z kawałkiem mojego serca - mówi:
W tej chwili pani Krystyna opiekuje się 8 dzieci: 6-letnią Nikolą, 9-letnim Sebastianem, 11-letnią Wiktorią, 12-letnią Nikolą, 14-letnią Wiktorią, 15-letnim Bartoszem, 16-letnią Melanią i 17-letnim Jakubem.
Piecza zastępcza w mieście jest bardzo dobrze rozwinięta, ale niestety, dzieci potrzebujących takich rodzin, jest dużo więcej. W ciągu roku do różnych form pieczy zastępczej kierowanych jest ok. 20 dzieci - od noworodków po nastolatków:
Kandydaci na rodziców zastępczych muszą spełnić kilka warunków oraz przejść obowiąkowe szkolenie - mówi dyrektor:
Dodajmy, że okazją do podziękowań za opiekę, akceptację, miłość i wdzięczność osobom prowadzącym rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka i placówki rodzinne jest obchodzony każdego roku Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.
Informacji udziela Dział Pieczy Zastępczej MOPS w Radomiu ul. Limanowskiego 134, od poniedziałku do piątku w godz 7.30 – 15.30, tel. 48 360 88 29 lub 48 360 84 88, tel. kom. 601 080 344