Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Będzie mniej dyspozytorni medycznych

piątek, 11 września 2020 17:23 / Autor: Weronika Chochoł
Będzie mniej dyspozytorni medycznych
fot. Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Wraz z początkiem przyszłego roku wejdą w życie przepisy mówiące o tym, że dyspozytornie medyczne wejdą pod bezpośredni zarząd wojewodów poszczególnych województw. Województwo mazowieckie obsługiwać będą dyspozytornie w Radomiu, Warszawie i Siedlcach. 

Jak zapewnia wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, zmiany mają na celu racjonalizację zasobów i wykorzystanie coraz lepszych możliwości dyspozytorni, a zmiany w żaden sposób nie odbiją się na bezpieczeństwie i zdrowiu pacjentów. 

- Zgodnie ze zmianami, które są od kilku lat wprowadzane w Państwowym Ratownictwie Medycznym, jest coraz większy nacisk na to, żeby potraktować - zresztą, zgodnie z jego nazwą - Państwowe Ratownictwo Medyczne jako jedną ze służb państwowych, które muszą ze sobą bardzo ściśle współpracować. To jest także integracja całego systemu, z systemem 112. W efekcie to jest przeniesienie odpowiedzialności za dyspozytornie na wojewodę. To jest zmiana o charakterze organizacyjnym i już w tej chwili następuje - wyjaśnia wojewoda Konstanty Radziwiłł: 

 

Zgodnie z zapisami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym Wojewoda ma tworzyć i prowadzić jedną dyspozytornię medyczną w województwie. W województwach mazowieckim i śląskim istnieje możliwość utworzenia dwóch dyspozytorni. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zadecydował jednak o utworzeniu trzech dyspozytorni - w Warszawie, Radomiu i Siedlcach.

- Wszystkie dyspozytornie już dzisiaj podłączone są do jednego systemu informatycznego - do Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowe Ratownictwo Medyczne. Ten system zintegrowany jest również z systemem centrów powiadamiania ratunkowego i z innymi służbami. Nie ma żadnego znaczenia dla osoby wzywającej zespół ratownictwa medycznego, w którym miejscu jest operator przyjmujący to zgłoszenie. Tym bardziej nie ma żadnego znaczenia, w którym miejscu jest dyspozytor, który dysponuje zespół ratownictwa medycznego - wyjaśnia wojewoda Radziwiłł i dodaje: - Podjąłem decyzję, że takie dyspozytornie będą w Warszawie i w Radomiu - gdzie dyspozytornie już działają. Trzecim takim miejscem będą Siedlce. W tych trzech miejscach zasób kadrowy jeśli chodzi o dyspozytorów, pozwala utworzyć takie centra. 

Jak przekonuje wojewoda mazowiecki, takie rozwiązanie będzie korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, a jednocześnie w pełni bezpieczne dla wszystkich mieszkańców województwa: 

 

Jak wyjaśnia wojewoda mazowiecki, nie można patrzeć na Państwowe Ratownictwo Medyczne tylko przez pryzmat jednostek, które nagle zachorowały. - To jest służba, która musi byc gotowa na zdarzenia masowe, na konieczność zareagowania nie jednym, ale np. dziesięcioma zespołami:

 

 

System Wspomagania Dowodzenia PRM służy do obsługi zgłoszeń przez dyspozytora medycznego oraz realizacji zleceń przez zespoły ratownictwa medycznego. Udostępnia informacje m.in. o lokalizacji osoby wzywającej, lokalizacji na mapie wprowadzonego adresu, najbliższym miejscu zdarzenia, wolnym zespole ratownictwa medycznego. System Wspomagania Dowodzenia umożliwia dysponowanie karetek spoza własnego województwa w sytuacji braku innego wolnego zespołu ratownictwa medycznego. Już od 2017 roku połączenia z terenu Mazowsza były wielokrotnie obsługiwane przez dyspozytorów medycznych spoza województwa a dyspozytorzy z terenu Mazowsza obsługiwali zgłoszenia z terenu innych województw. Podyktowane jest to zastępowalnością określoną na terenie Kraju przez Ministerstwo Zdrowia, podobnie jak w przypadku funkcjonujących w Kraju Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Obsługa przebiegała sprawnie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Nie odnotowano również, żeby obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na obsługę zgłoszeń przez dyspozytorów medycznych.