RADOM
Centralne święto i nadanie sztandaru Terytorialsom w Radomiu
W najbliższą niedzielę w Radomiu odbędą się centralne obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystość będzie połączona z nadaniem sztandaru 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Udział w wydarzeniu potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
27 września to dzień utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Nieprzypadkowo tego dnia swoje święto obchodzą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustanowienie święta "Terytorialsów" właśnie w tym dniu podkreśla historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej.
Centralne obchody święta WOT w tym roku odbędą się w Radomiu. O godz. 10.30 w kościele garnizonowym sprawowana będzie Msza św. w intencji żołnierzy i pracowników cywilnych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz "Terytorialsów". Oficjalne uroczystości odbędą się na Placu Corazziego (przed Urzędem Miejskim) o godz. 12.00. Natomiast już od godz. 11.00 w Alei bp. Jana Chrapka w Parku im. T. Kościuszki będzie można obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego, wykorzystywanego przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Świętu WOT w Radomiu towarzyszyć będzie nadanie sztandaru 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. - Dla radomskich "Terytorialsów" to bardzo podniosła uroczystość, ponieważ nasz batalion wchodzi w struktury 6MBOT. Sztandar to dla nas najważniejszy symbol - mówi ppłk Łukasz Baranowski - dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu:
Udział w uroczystości potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.
62. Batalion Lekkiej Piechoty w Radomiu jest częścią 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, stanowiąc znaczące ogniwo jednostki - zarówno jeśli chodzi o ukompletowanie, ale również podejmowane działania. W myśl "Zawsze gotowi - zawsze blisko", która przyświeca "Terytorialsom", żołnierze z Radomia wpierają lokalne społeczności w momentach kryzysowych, niejednokrotnie współpracując z innymi służbami mundurowymi. Pomoc żołnierzy-ochotników okazała się nieoceniona w walce ze skutkami pandemii, klęsk żywiołowych czy podczas organizacji wydarzeń masowych. Żołnierze z Radomia znani są również m.in z działalności charytatywnej na rzecz dzieci i młodzieży, a także owocnej współpracy ze stacją krwiodawstwa. 62. Batalion Lekkiej Piechoty w Radomiu czynnie bierze też udział w uroczystościach patriotycznych, nie zapominając jednocześnie o szkoleniach, które pozwalają doskonalić umiejętności żołnierzy.