RADOM
Wojsko (i nie tylko) na froncie walki z pandemią
Drastyczny wzrost zakażeń koronawirusem w kraju zmusił służby do jeszcze większej mobilizacji w ramach działań, które mają na celu walkę z rozprzestrzenianiem się epidemii.
Zintensyfikowane działania prowadziło będzie przede wszystkim wojsko. Już w piątek Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zadecydował o włączeniu do walki z epidemią kolejnych 20 tysięcy żołnierzy zasadniczej służby wojskowej oraz obrony terytorialnej. We wtorek szef obrony narodowej poinformował o kolejnych 2 tysiącach żołnierzy, którzy skierowani zostaną do 600 szpitali. Ich zadaniem będzie wspieranie placówek medycznych w pracach administracyjnych, m. in. w raportowaniu o wolnych łóżkach dla pacjentów z koronawirusem.
Jednak to nie pierwsza "wizyta" wojska w szpitalach. Terytorialsi z 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu w ramach działań zleconych przez Ministra Obrony Narodowej pełnią służbę w szpitalach Stałego Rejonu Odpowiedzialności. Czym się zajmują podczas akcji "Trwała Odporność"? O tym ppłk Łukasz Baranowski - dowódca 62. BLP:
Żołnierze 62. Batalionu w Radomiu dostarczają również żywność seniorom i kombatantom, a w najbliższym czasie rozpoczną z policją wspólne patrole u osób przebywających w kwarantannie:
Równolegle ze stopniowym wzrostem zaangażowania w zadania, w WOT na szeroką skalę prowadzone są kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki, aby kadra medyczna mogła zająć się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym oraz zająć miejsca w budowanych szpitalach tymczasowych.
- Między innymi na naszych barkach spoczywa bezpieczeństwo naszych rodzin, sąsiadów, mieszkańców miejscowości, z których pochodzimy. Dlatego będziemy wszędzie tam, gdzie będzie potrzebna nasza pomoc - zapewnia Marlena Rosłaniec - rzecznik 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej:
W gotowości pozostają również miejskie służby, które w ramach przyjętej już w marcu strategii monitorują na bieżąco sytuację. Obok spotkań z przedstawicielami szpitali, staży miejskiej czy sanepidu, koordynują działania, które są konieczne by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom miasta - wyjaśnia płk rez. mgr Sławomir Figarski - dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony w Urzędzie Miejskim w Radomiu:
Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 692 nowych i potwierdzonych przypadkach koronawirusa w całym kraju.