RADOM
Ta pomoc nie zna granic! Zostań dawcą szpiku
Od marca to koronawirus wiedzie prym jeśli chodzi o najpopularniejsze schorzenia. Niestety, nawet w czasie pandemii codziennie ktoś otrzymuje diagnozę - białaczka. Fundacja DKMS zachęca do rejestrowania się w bazie dawców szpiku. Można to zrobić nie wychodząc z domu.
Dla nas to chwila, maksymalnie trzy dni - dla naszego genetycznego bliźniaka to nowe życie. Codziennie ktoś otrzymuje diagnozę: białaczka. Nowotwór krwi nie wybiera, może dotknąć każdego z nas. Ale również każdy z nas może pomóc osobom zmagającym się z białaczką. Fundacja DKMS cały czas zachęca do rejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. - Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że to akurat my będziemy szczęśliwymi dawcami, ale jeżeli to się wydarzy... nie ma nic wspanialszego, niż podarowanie komuś nowego życia - mówi Krzysztof Motyka - jeden z organizatorów Dni Dawcy Szpiku w Radomiu:
Dzień Dawcy Szpiku obchodzony jest 13 października. Rokrocznie w okolicach ego dnia odbywały się akcje promujące rejestrację w bazie dawców DKMS. Podczas tych wydarzeń udawało się pozyskać nowych potencjalnych dawców szpiku. W tym roku w związku z epidemią nie było możliwości zorganizować duże obchody połączone z rejestracją dawców. Jednak to nie oznacza, że osoby, które zdecydują się pomagać w ten sposób, muszą gdziekolwiek jechać, wypełniać stosy dokumentów czy wykonać masę telefonów. Rejestracji dokonać można z domu, samodzielnie pobierając wymaz - zachęca Krzysztof Motyka:
Kiedy znaleziony zostanie nasz genetyczny bliźniak przechodzimy jeszcze raz gruntowne badania pod kątem zgodności genetycznej i bardzo dokładne badania na temat swojego stanu zdrowia. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, dochodzi do pobrania komórek macierzystych bądź szpiku. Większość przypadków to pobranie komórek macierzystych. - Jedziemy do kliniki. Siadamy na fotelu jak u stomatologa. Do jednej i drugiej naszej ręki podpinana jest aparatura. Nasza krew przepływa przez maszynę, która odseparowuje komórki macierzyste z naszej krwi. Druga rzadsza metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej - wyjaśnia Krzysztof Motyka:
Oprócz tego, że dawca może uratować komuś życie, w oddawaniu szpiku piękne jest również to, że pomoc obiega cały świat:
Szczegółowe informacje, formularz zgłoszeniowy, a także historie biorców i dawców szpiku znaleźć można tutaj.