RADOM
Transmisja Mszy św. za Ojczyznę pod przewodnictwem Księdza Biskupa Henryka Tomasika z katedry Opieki NMP w Radomiu o godz. 11.00
W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Jakie znaczenie w 2020 roku ma niepodległość?
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe w dużej mierze dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało kolejnym pokoleniom Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Czym dziś dla ludzi młodych jest miłość do ojczyzny?
- Musimy budować kraj nowoczesny i silny - podkreśla burmistrz Kozienic - Piotr Kozłowski:
Naród polski odzyskał wolność po 123 latach niewoli. - Nie ceni się tego, co łatwo przysżło - mówi ks. prał. Edward Poniewierski - kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej:
Dla kolejnych pokoleń Polaków niewola staje się jedynie wyobrażeniem, nie zaznali jej na własnej skórze. - Dlatego obchody 11 listopada stają się coraz bardziej przystępne dla młodych ludzi - mówi Krzysztof Szewczyk - dyrektor Wydziału Edukacji starostwa Powiatowego w Radomiu:
W tym roku z uwagi na panującą epidemię, obchody 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w okrojonej formie. Jutro o godz. 11.00 w radomskiej katedrze odprawiona będzie Msza św. w intencji Ojczyzny. Msza będzie transmitowana za pośrednictwem Radia Plus Radom. O godz. 12.30 przed pomnikiem Czynu Legionów żołnierze 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego wystawią wartę honorową, a delegacje złożą kwiaty.
Skromniejsze niż zazwyczaj będą również koneckie i opoczyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości, o szczegółach przeczytać można tutaj. Z uwagi na pandemię koronawirusa i wprowadzone obostrzenia, kozienickie obchody rocznicy odzyskania niepodległości przybiorą w tym roku kameralny charakter przybiorą w tym roku również kozienickie obchody (piszemy o tym tutaj).
Pielęgnujmy pamięć o bohaterach, którzy nie szczędzili życia wolnej Polski, bo jak mówił Marszałek Józef Piłsudski, "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości".
Wspólnie możemy odśpiewać hymn narodowy - wspólnie, ale każdy w swoim domu. Biuro Programu „Niepodległa”, jak co roku, zaprasza do włączenia się w akcję Niepodległa do Hymnu i zaśpiewania 11 listopada w samo południe "Mazurka Dąbrowskiego". O szczegółach przeczytać można tutaj.