RADOM
Zachęcamy do oddawania krwi i osocza
Brakuje krwi niemal wszystkich grup. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu apeluje o zgłaszanie się krwiodawców, a także dawców osocza.
Sytuacja jeśli chodzi o zasoby krwi zmienia się dynamicznie. Na dziś zabezpieczone są zapasy grup 0 RH +, B RH + i AB RH +. Stan pozostałych jest niski albo bardzo niski. Oddawania krwi nawet w czasie pandemii nie należy się bać, bo przestrzegane są wszystkie zasady sanitarne. Mówi Katarzyna Stanios z krwiodawstwa.
Stacja krwiodawstwa zachęca również do oddawania osocza przez osoby, które przebyły COVID-19.
- Jeśli osoba oddaje osocze, to jest ono dzielone z jednego oddania na trzy jednostki. Dla jednego chorego to są zwykle dwie jednostki, czyli jedna osoba oddaje dla półtora pacjenta. Jeśli ktoś oddaje krew pełną i z tego wykonujemy osocze, to jest jedna porcja, która może pomóc pacjentowi - mówi Krzysztof Radziejowski - lekarz i zastępca dyrektora w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.
Proces pobierania osocza jest podobny, ale nieco dłuższy, niż zwykłe oddanie krwi.
W ostatnim czasie ponad 25 litrów krwi oddali radomscy żołnierze wojsk obrony terytorialnej.
- Cały czas jesteśmy gotowi nieść pomoc wszystkim instytucjom, placówkom i osobom, które jej potrzebują, a wszyscy wiemy, że krew to najcenniejszy dar życia – mówi ppłk Baranowski.
Szeregowy Patryk Wołoszyn podkreśla, że nie ma czego się bać i zachęca do oddawania krwi.
Aby oddać osocze należy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu telefonicznie (pod numerami 600 035 315 lub 500 754 538) lub drogą mailową. W czasie rozmowy dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza oraz ustalony najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.