RADOM
Historia wciąż żywa
W Radomiu odbędą się we wtorek, 9 września uroczystości rocznicowe związane z rozbiciem więzienia Urzędu Bezpieczeństwa. Akcją dowodził Stefan Bembiński "Harnaś". Wolność odzyskało wówczas ok. 300 więźniów.
W opinii wielu historyków akcja w radomskim więzieniu była jedną z najpiękniejszych kart działalności podziemia niepodległościowego w Polsce. 9 września 1945 roku oddziały pod dowództwem Stefana Bembińskiego na pół godziny opanowały miasto, zdobyły więzienie i uwolniły aresztowanych, w większości swoich organizacyjnych kolegów. Żołnierze antykomunistycznego podziemia wjechali czterema samochodami wojskowymi do centrum miasta, otrzelali mundurowych, wysadzili bramę. Zginęło trzech żołnierzy.
Historię tej akcji opowiada multimedialna aplikacja "Amnestia", którą można pobrać na telefony i smartfony z systemem Android, poprzez sklep internetowy. Komiks jest jednym z rozdziałów książki "Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950", wydanej przez lubelski oddział IPN.
Obchody roznicowe odbędą się 9 września. O godz. 12.00 celebrowana będzie Msza święta w kościele garnizonowym. Po liturgii nastąpi wymarsz kolumny w kierunku kościoła św. Trójcy, Świętej. Tam zostaną odmówienie modlitwy przy tablicy upamiętniającej uwolnienie więźniów. O godz. 13.15 nastąpi z kolei przemarsz do Mauzoleum pułkownika Dionizego Czachowskiego w celu upamiętnienia 70. rocznicy wymarszu 72 pp Armii Krajowej na Akcję „Burza”. W programie złożenie meldunku, wciągnięcie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego oraz wręczenie odznaczeń i awansów.