RADOM
Radomski uniwersytet z subwencją rządową na kierunek lekarski
11,5 mln złotych otrzyma Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu - pieniądze w ramach subwencji przekaże Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyjechał do Radomia na zaproszenie posłów Prawa i Sprawiedliwości. Podczas spotkania z dziennikarzami minister poinformował, że jeszcze dziś podpisze stosowne dokumenty o przekazaniu wydziałowi lekarskiemu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu 11,5 mln złotych subwencji na dalszy rozwój tego kierunku. Pieniądze będą mogły być przeznaczone na zakup i doposażenie uczelni w niezbędny sprzęt czy rozwój kadry lekarskiej i pielęgniarskiej.
- Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu to niezwykle ważne miejsce na uniwesyteckiej mapie w Polsce, nie tylko z punktu widzenia naszej polityki wspierania wszystkich ośrodków akademickich, w tym radomskiego, ale jego waga rośnie, kiedy mówimy o tym, że ma on również kierunek lekarski - mówi minister. - Pod nadzorem ministra edukcji i nauki takich kierunków lekarskich jest 12. Dwukrotnie była tu komisja akredytacyjna, są pewne uwagi, a my jesteśmy na bieżąco z władzami uczelni. Wierzymy, że władzom uczelni uda się rozwiązać wszystkie problemy, które zostały przez komisję wskazane. Ale, żeby wzmocnić tę uczelnię i inne tego typu w Polsce, postanowiliśmy część środków inwestycyjnych przekształcić na subwencję z przeznaczeniem dla uniwersytetów z kieunkami lekarskimi i pielęgniarskimi - dodaje:
Wspieranie uczelni zajmujących się kształceniem przyszłych lekarzy i pielęgniarek, zdaniem ministra, to sprawa priorytetowa. Teraz nabiera ona szczególnego znaczenia - świat walczy z pandemią koronawirusa, a na rynku pracy obserwowany jest deficyt lekarzy i pielęgniarek.
Z subwencji bardzo zadowolony był towarzyszący ministrowi, poseł Marek Suski:
Po spotkaniu z dziennikarzami minister Przemysław Czarnek udał się na spotkanie z władzami radomskiej uczelni.
Delegację przyjęli rektor uczelni, prof. dr hab. Sławomir Bukowski, prorektor ds. dydaktycznych i studenckich, dr hab. Elżbieta Sałata oraz dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, dr hab. Leszek Markuszewski.
Spotkanie miało roboczy charakter. Omawiano głównie sprawy bieżącego funkcjonowania uniwersytetu, w tym przede wszystkim Wydziału Nauk Medycznych. Minister podkreślił, że przykłada ogromną wagę do kształcenia studentów na kierunkach medycznych. Doświadczenie pandemii Covid-19 uzmysłowiło bowiem, jak ważną rolę w życiu społeczeństwa pełni dobrze przygotowana i dobrze opłacana służba zdrowia. Uniwersytet w Radomiu pełni w tym wymiarze własną misję edukacyjną. Stąd decyzja ministra o przekazaniu 11,5 mln złotych na sfinansowanie planów inwestycyjnych w zakresie kształcenia medycznego: ukończenia budowy Collegium Anatomicum i utworzenia Centrum Symulacji Medycznych.
Obie strony wymieniły też uwagi na temat planowanych przez ministerstwo regulacji w funkcjonowaniu szkolnictwa wyższego w Polsce. - Byliśmy zgodni co do konieczności wzmocnienia rangi tytułów i stopni naukowych, przyjęcia sprawiedliwych i wymiernych regulacji przy planowanym procesie ewaluacji jednostek naukowych, doprecyzowania systemu finansowania badań i edukacji - poinformował rektor uczelni, prof. dr hab. Sławomir Bukowski.