Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Radom nie będzie stolicą, lecz miastem o statusie wojewódzkim?

wtorek, 19 stycznia 2021 16:32 / Autor: Radosław Mizera
Radom nie będzie stolicą, lecz miastem o statusie wojewódzkim?
Radosław Mizera

Jeśli dojdzie do wydzielenia z Mazowsza Warszawy i ościennych powiatów, status miasta wojewódzkiego może mieć zarówno Radom, Płock, Ciechanów i Siedlce. Bowiem w projekcie ustawy o podziale Mazowsza znalazł się zapis, że Radom nie będzie stolicą nowego województwa mazowieckiego, lecz miastem wojewódzkim. A taki status może mieć więcej niż jedno miasto.

Projekt ustawy w sprawie podziału województwa mazowieckiego przewiduje utworzenie pięciu równoległych jednostek o statusie miasta wojewódzkiego. Mówił o tym Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza, który był gościem Radia Plus Radom. - Z moich informacji wynika, że projekt podziału Mazowsza przewiduje utworzenie kilku miast o statusie wojewódzkim. Trudno wyobrazić sobie taką administracyjną hybrydę – powiedział Rafał Rajkowski:

Łukasz Zaborowski, ekspert i szef Radomskiego Towarzystwa Naukowego, który opowiada się za podziałem województwa mazowieckiego powiedział, że ustawowe zdefiniowanie miasta, w tym przypadku Radomia o statusie wojewódzkim jest celowe. - Ma to bardzo duże znaczenie w wielu dokumentach wykonawczych. Jeśli przy zmianach administracyjnych, dane miasto uzyska taki status - niezależnie ile ich będzie - to w żaden sposób, nie będzie to szkodziło naszemu miastu – powiedział dr Łukasz Zaborowski:

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że nowe propozycje, które mają się znaleźć w projekcie ustawy o podziale Mazowsza są efektem działań polityków PiS z północnej części województwa mazowieckiego. Nie jest tajemnicą, że w Prawie i Sprawiedliwości nie ma jednomyślności dla propozycji podziału Mazowsza ze stolicą w Radomiu. Przypomnijmy, że przeprowadzenie podziału województwa obiecywali czołowi politycy Zjednoczonej Prawicy m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W opracownaiu Łukasza Zaborowksiego "Radom a obecne miasta wojewódzkie" czytamy, że pod względem długości sumarycznego okresu pełnienia roli stolicy regionu – 145 lat – Radom plasuje się na 10 miejscu w kraju. Jedynym miastem obecnie nie-wojewódzkim, które znalazło się wyżej, jest Koszalin, zajmujący pozycję 6-7 wraz z Opolem. Niżej niż Radom umiejscawia się połowa obecnych miast wojewódzkich, w tym miasta o ugruntowanym – wydawałoby się – statusie ośrodków regionalnych. Na przykład Kraków, Łódź i Katowice zajmują miejsca 16-18, z wartościami 77-85 lat. Wśród obecnych miast wojewódzkich najkrótszą tradycją stolicy regionu wykazują się Gorzów, Toruń i Zielona Góra; znamienne jest, iż są to ośrodki województw posiadających po dwa miasta wojewódzkie. W badanym okresie Kielce pełniły rolę ośrodka regionalnego ogółem przez 149 lat – tylko cztery lata dłużej niż Radom.

Radom natomiast zdecydowanie przewyższa Kielce, kiedy wziąć pod uwagę najdłuższy okres, w którym miasto nieprzerwanie stanowiło siedzibę władz regionalnych. Dla Radomia długość takiego okresu to 105 lat (1810-1915), zaś dla Kielc – 54 lata (1945-1999). W tym ujęciu Radom plasuje się na 8-9 miejscu w kraju wraz z Płockiem. I tym razem powyżej Radomia znajduje się tylko jedno miasto obecnie nie-wojewódzkie – Legnica. Znaczna większość dzisiejszych miast wojewódzkich – 12 – nie wykazuje się tak długim nieprzerwanym okresem pełnienia roli ośrodka regionalnego jak Radom. Najbliższym w zestawieniu ośrodkiem jest Gdańsk (104). Niżej plasują się ponownie Kraków, Katowice i Łódź, zajmując miejsca 12-14.