Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Mistrz radomskiej ortografii

niedziela, 21 września 2014 08:55 / Autor: Radosław Mizera
Laureatka w środku
Radosław Mizera

Anna Krawczyk, nauczycielka języka angielskiego w jednym radomskich gimnazjów, została Radomskim Mistrzem Polskiej Ortografii roku 2014. W kponkursie wzięło udział 140 osób z Radomia i powiatu.

Nauczycielka języka angielskiego Anna Krawczyk wygrała IX otwarty konkurs o tytuł Radomskiego Mistrza Polskiej Ortografii:

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Jak co roku autorem dyktanda i przewodniczącym komisji konkursowej był prof. Andrzej Markowski:

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

W konkursie wzięło udział 140 osób.

TREŚĆ DYKTANDA

"List do redakcji

Szanowna Redakcjo "Nowego Muratora"!

Piszę do Was w supergłębokiej desperacji. Mam niechybny zamiar budowy ekstradomu na nowo zakupionej parceli w przysiółku Kozaczki-Podgrzybki w gminie Zaryte w powiecie grzybowskim, a nie najlepszy ze mnie specjalista budowlaniec. Nie mam też na podorędziu żadnego nawet miniporadnika, który by o tym traktował, więcbym chciał od Państwa rzetelnej, w miarę skumulowanej, ale nie skondensowanej informacji. Przy tym nie chciałbym, żeby się o tym dowiedział ktokolwiek bądź, w szczególności zaś moja ekscentryczna eksmałżonka, boby się dopieroż zaczęły hocki-klocki, jako że by bez wątpienia zażądała ni mniej, ni więcej, tylko sześćdziesięciopięcioipółprocentowego zadośćuczynienia od niebagatelnej kwoty niezbędnej do rozpoczęcia inwestycji.

Ale do rzeczy. Co by mi Państwo radzili: dom z keramzytu czy keramzytobetonu? Podobno keramzytowy ma lepsze właściwości hydroizolacyjne, ale co poniektórzy zauważają, że choć cement szybkowiążący jest nie najtańszy, to jednak lepiej sprawdza się przy keramzytobetonie i zapewnia jak najlepszą izolację. A poza tym co z termoizolacją? Jak by się ona sprawdzała przy styropianowej obudowie ścian? Może lepsze byłyby płyty drewnopochodne? Lecz jak to by się miało do energooszczędności budynku, nie najmniej ważnej właściwości w świetle prawa unijnego? I jeszcze superważna sprawa dachu: ognioodporna niby-strzecha nie wchodzi w grę, a czy blachodachówka nie zanadto obniży standard nowo wybudowanego domu? Ale czy więźba dachowa nie gorzej wytrzymałaby dachówkę klinkierową? No i a propos: skoroby nie wykorzystać klinkieru do budowy domu, to może by chociaż użyć klinkierowej cegły brukowej na dróżkę opaskę wokół domu i naprzeciwko wejścia głównego? I jeszcze bym chciał wiedzieć: standard okien połaciowych miałby być ledwie średni czy jak najwyższy? Aha, i co do aranżacji wnętrz: biokominek na aby-aby czy na stałe? Bom planował maksikominek superprawdziwy, ale to kiedy indziej. A w sprawie oświetlenia co Państwo radzą: lampy halogenowe czy żarówki LED? Bo chybaby nie było meganowocześnie, gdyby dać oświetlenie tradycyjne, nieprawdaż? Ja skłaniałbym się ku zastosowaniu diody elektroluminescencyjnej, ale to byłoby już démodé, jak sądzę. I już ostatnie pytanie. Czy pralniosuszarnię zaprojektować na parterze, czyby raczej w części piwnicznej było jej miejsce?

Przepraszam, że pytam o tak mało skomplikowane rzeczy, ale naprawdę nie orientuję się ni krzty w sprawach okołobudowlanych. Pozostaję w niekłamanej nadziei, że Redakcja nie zlekceważy mojej prośby, i czekam na odpowiedź.

Zdesperowany właściciel domku wiejskiego in spe.

Bożydar Teodor

PS. Pozdrowienia megaserdeczne dla Pani Redaktor Sylwii, która chcąc nie chcąc zainspirowała mnie do napisania tej miniprośby".