RADOM
Żołnierze Wyklęci ziemi radomskiej
Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Przybliżamy postacie "Niezłomnych" z naszego regionu.
Szacuje się, że podziemie niepodległościowe w regionie radomskim liczyło w latach 1945-1956 około 3 tys osób.
Warto przypomnieć postacie, które naszym zdaniem najmocniej wpisały się w historię podziemia niepodległościowego na ziemi radomskiej i w województwie kieleckim.
Sylwetki „niezłomnych” z naszego regiony przybliża nam dr Krzysztof Busse z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Jedną z tych postaci jest Franciszek Jerzy Jaskulski pseud. „Zagończyk” porucznik AK, komendant Inspektoratu Wolność i Niezawisłość obejmującego obwody: Radom, Kozienice, Starachowice, Kielce i Końskie, pod kryptonimem „Związek Zbrojnej Konspiracji” na tym terenie przyczynił się do zorganizowania licznych oddziałów partyzantki antykomunistycznej, które m.in. opanowały Szydłowiec i Skaryszew, likwidowały współpracowników UB i NKWD
Kolejnym „niezłomnym” związanym z AK jest Władysław (Włodzimierz) Kozłowski.
- Człowiek, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach, my dzisiaj nie wiemy co się z nim stało - mówi dr Krzysztof Busse.
Na szczególną uwagę zasługuje postać Tadeusza Zielińskiego pseud. „Igła”, który ze swoim oddziałem przeprowadził akcję likwidacji wysokiego funkcjonariusza aparatu komunistycznego w okolicach Skaryszewa.
Jednym z najbardziej znanych "wyklętych" jest Aleksander Młyński pseud. Drągal. Żołnierz wileńskiej Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, stworzył po wojnie odział Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który walczył z władzami komunistycznymi.Jego działanie konspiracyjne zakończyło się 25 sierpnia 1950 r., kiedy to został zastrzelony wraz z dwoma swoimi podkomendnymi w Kolonii Wawrzyszów pod Wolanowem.Drągal i jego żołnierze zginęli od kul członków grupy UB.
- Był człowiekiem, który stał na czele ostatniej grupy przetrwania na ziemi radomskiej - mówi dr Krzysztof Busse.
Więcej historii niezłomnych z naszego regionu już niedługo będziemy mogli znaleźć w publikacji radomskiego IPN-u autorstwa dr. Krzysztofa Busse, na temat życiorysów radomskich "Żołnierzy Wyklętych", która wkrótce się ukaże.