RADOM
Przybywa chorych na COVID-19. Czy krwiodawstwo potrzebuje dawców osocza?
W Radomiu rośnie zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców. Ma to związek z trzecią falą pandemii. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu apeluje do osób, które przechorowały COVID-19, o oddawanie osocza.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza, które zawiera przeciwciała i może wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z zagrażającymi życiu objawami.
- Widzimy, że z dnia na dzień jest większe zapotrzebowanie. Szpitale zamawiają osocze od ozdrowieńców. Apelujemy do osób, które przechorowały COVID-19, aby zgłaszały się do centrum oddać osocze - mówił Krzysztof Radziejowski, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.
Kto i jak może oddać osocze, aby uratować życie osób, które ciężko przechodzącą zakażenie koronawirusem?
- Osocze mogą oddać osoby od 18 do 65 roku życia, które przechorowały COVID-19 i mają potwierdzone przechorowanie i u których minęło 14 dni od zakończenia izolacji lub ustąpienia objawów choroby. Jednorazowo pobieramy 600 mililitrów osocza. Aparat zabiera część płynną z przeciwciałami, natomiast krwinki są zwracane do krwiobiegu dawcy - powiedział Krzysztof Radziejowski, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.
Czy osoby zaszczepione przeciw COVID-19 mogą oddawać osocze?
- Osoby, które są zaszczepione, ale nie przechorowały COVID-19 nie mogą oddać osocza - dodał Krzysztof Radziejowski, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.
Dodajmy, że ozdrowieńcy, którzy oddają osocze, posiadają takie same przywileje, jak dawcy krwi.