Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Ochrona środowiska zakończyła ROF

środa, 24 września 2014 21:24 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Ochrona  środowiska zakończyła ROF
Magdalena Gliszczyńska

Ochrona środowiska Radomia zakończyła dziś spotkania z cyklu Radomski Obszar Funkcjonalny. Ostatnie konsultacje w sprawie ROF z mieszkańcami odbyły się w środę wieczorem w Urzędzie Miejskim. 

Zakres tego, co udało się osiągnąć w ramach poprawy i ochrony środowiska oraz tego, co jeszcze należy zrobić prezentowała Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM w Radomiu. W Radomiu w latach 2007-2013 pozyskano środki zewnętrzne, głównie z Unii Europejskiej na poprawę gospodarki wodno-ściekowej (to ogromne projekty Wodociągów Miejskich realizowane w ostatnim czasie), a także gospodarki odpadami komunalnymi. Przypomnijmy w naszym mieście znajduje się jeden z największych Zakładów Utylizacji Odpadów Komunalnych za 65 mln zł. Ochrona środowiska to mniejsze, ale również znaczące przedsięwzięcia, finansowane z budżetu miasta, do tych zaliczyć można – zmniejszanie hałasu, zanieczyszczeń, czy działania edukacyjne. Chodzi o takie inicjatywy jak: Rowerem do szkoły, budowa ścieżek rowerowych, Radom czyste miasto, czy Ekopatrol. Na wszystkie sugestie i pytania mieszkańców odpowiadał wiceprezydent Radomia Krzysztof Ferensztajn. Mieszkańcy pytali m.in. o nasadzenia i wycinkę drzew, o segregowanie odpadów, o zrewitalizowany, ale wciąż zabrudzony odpadami ptaków Park Kościuszki.
Dzisiejsze spotkanie było dziewiątym i ostatnim w ramach konsultacji ROF. Konsultacje trwają od listopada ubiegłego roku, kolejno organizowane spotkania dotyczyły takich dziedzin życia publicznego, jak edukacja, pomoc społeczna i rynek pracy, bezpieczeństwo, zdrowie, sport, turystyka i rekreacja, kultura, gospodarka i komunikacja publiczna.
- Celem konsultacji jest zebranie opinii i propozycji dotyczących obszaru społeczno – gospodarczego i perspektywy rozwoju w najbliższej przyszłości. Głównie zalezy nam na tym, by w następnym rozdaniu 2014-2020 pozyskać jak najwięcej środków unijnych – podkreśla Paweł Dycht z radomskiego magistratu. 
Miejski obszar funkcjonalny rozumiany jest jako  układ osadniczy ciągły przestrzennie, złożony z odrębnych administracyjnie jednostek (gmin miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich) i składający się ze zwartego obszaru miejskiego oraz powiązanej z nim funkcjonalnie strefy zurbanizowanej. Wyróżniane są cztery podtypy MOF: obszary funkcjonalne ośrodków wojewódzkich, regionalnych, subregionalnych i lokalnych.
Opracowanie  Strategii Rozwoju Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego to wielki projekt, który miasto Radom realizować będzie wspólnie z Powiatem Radomskim, Gozdem, Iłżą, Jastrzębią, Jedlińskiem, Jedlnią-Letnisko, Kowalą, Pionkami, Przytykiem, Skaryszewem, Wierzbicą, Wolanowem i Zakrzewem. Samorządowcy w maju ubiegłego roku  podpisali w tej sprawie umowę.
Wartość ogólna projektu związanego z opracowaniem strategii ROF wynosi 2,6 mln złotych. Pozyskane za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego  dofinansowanie unijne na ten cel wynosi blisko 90 procent tej kwoty - ponad 2,3 mln zł.
Projekt przewiduje różne typy działań związanych z zaangażowaniem społeczności lokalnej, inwestorów oraz organizacji pozarządowych, od akcji informacyjnej po konsultacje. Strategia powinna powstać do końca pierwszego kwartału 2015 roku.