Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Nie aż tak źle z zadłużeniem

czwartek, 25 września 2014 15:41 / Autor:
Nie aż tak źle z zadłużeniem

Zadłużenie Radomia jest bezpieczne, jego wysokość jest niższa od średniego poziomu w miastach grodzkich i wojewódzkich.

 

Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking zadłużenia samorządów. Najwyższym zadłużeniem odznaczają się, jak zauważają autorzy rankingu, miasta na prawach powiatu:  mediana ich długu przekracza 43 proc. dochodów. Radom, ze swoim zadłużeniem za poziomie 40 procent, jest poniżej tego średniego poziomu. 

- Wielokrotnie informowaliśmy mieszkańców Radomia, że zadłużenie  Radomia jest na bezpiecznym poziomie. Ranking "Wspólnoty" jest obiektywnym potwierdzeniem naszego stanowiska - mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak.

W zestawieniu z zadłużeniem innych powiatów grodzkich np. Siedlec (76,89%) czy  Wałbrzycha (64,17%) nasz dług prezentuje się całkiem umiarkowanie.

Jeszcze skromniej i spokojniej wypadamy na tle dużych miast wojewódzkich, z których zdecydowana większość ma zadłużenie powyżej 50 procent, a rekordzista – Toruń – osiągnął 86,32%.

Autorzy rankingu  stwierdzają jednocześnie, że wielkość zadłużenia w stosunku do rocznych dochodów samorządu jest ważnym, ale niedoskonałym narzędziem diagnostycznym sytuacji gminy. Dopiero zestawienie go z wielkością nadwyżki operacyjnej mówi znacznie więcej – jeśli przykładowo dług jest wysoki, a nadwyżki operacyjnej nie ma, to sytuacja jest faktycznie groźna. Ale jeśli nadwyżka jest wysoka i corocznie pozwala na spłatę znaczącej części zadłużenia, to nie ma powodów do niepokoju – czytamy w omówieniu wyników rankingu dokonanym przez Pawła Swianiewicza, profesora, kierownika  Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, doradcę Prezydenta RP oraz Julitę  Łukomską, doktora nauk ekonomicznych, adiunkta w tym samym zakładzie.

W świetle tej opinii, w Radomiu mamy do czynienia wręcz z modelowym przykładem sytuacji nie dającej powodów do niepokoju: nadwyżka operacyjna ujęta w planie budżetu Radomia na ten rok wynosi ponad 41 mln zł i przewyższa  koszt obsługi długu wynoszącego 40,3 mln zł.

 

źródłó: biuro prasowe UM w Radomiu