RADOM
W Radomiu działa oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu
Dziś (15 kwietnia) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Trzeźwości. Osoby skazane za przestępstwa popełniane pod wpływem alkoholu stanową duży udział wszystkich osadzonych. By im pomóc poradzić sobie z problemem alkoholowym w całym kraju powstały oddziały terapeutyczne dla skazanych uzależnionych od alkoholu. Jeden z takich oddziałów znajduje się w Areszcie Śledczym w Radomiu.
Oddział Terapeutyczny rozpoczął swoją działalność 28 kwietnia 2000 roku mając w swoich zasobach 43 miejsca. W 2017 roku nastąpiło powiększenie i obecnie Oddział dysponuje łączną liczbę 85 miejsc dla skazanych uzależnionych od alkoholu. Kadra oddziału terapeutycznego to osoby z certyfikatami specjalisty terapii uzależnień lub w trakcie procesu jego zdobywania. Od efektywności ich pracy zależy jakość życia setek ludzi. Dlatego personel oddziału terapeutycznego realizuje zgodny z jego specyfiką program terapeutyczny dostosowany do problemów osobistych skazanych i cechujących ich deficytów. Oddziaływania terapeutyczne wyglądają niemal identycznie jak w warunkach wolnościowych, różnicą jest tylko czas jej trwania. W jednostkach penitencjarnych trwa ona 12 tygodni z możliwością skrócenia lub wydłużenia o 1/3. Zajęcia prowadzone były wcześniej grupowo, teraz ze względu na pandemię prowadzone są przez terapeutów podczas indywidualnych spotkań ze skazanymi. Udział w terapii pozwala skazanym na zrozumienie swoich błędów, dostrzeżenie problemu alkoholowego i ponoszonych w związku z tym skutków – ekonomicznych, społecznych, prawnych.
Skazani, którzy trafiają do zakładu karnego bardzo rzadko przyznają się do nadużywania alkoholu. Praca wychowawcy i psychologa ukierunkowana jest na pomoc osobie pozbawionej wolności do zmiany swojego dotychczasowego postępowania i odniesienia się do swojego uzależnienia. Po rzetelnej diagnozie psychologa i psychiatry skazany staje przed możliwością trzymiesięcznej terapii. Druga taka szansa może się nie trafić. Czas oczekiwania na terapię nie jest krótki, to zazwyczaj kilka miesięcy, a jest to związane z ilością chętnych.
Populacja pacjentów za więziennym murem jest bardzo różnorodna zarówno pod względem wieku, poziomu intelektualnego, wykształcenia, charakteru popełnionego przestępstwa, stopnia psychodegradacji oraz poziomu motywacji do leczenia. W Areszcie Śledczym w Radomiu wychowawcy, terapeuci oraz psychologowie poza standardowym programem terapii prowadzą zajęcia z zakresu rozwoju kompetencji społecznych, przekazują wiedzę przydatną w uzyskaniu zatrudnienia po opuszczeniu zakładu karnego i uczą skutecznego radzenia sobie ze stresem.
Prowadzenie specjalistycznych oddziaływań terapeutycznych to jedno z podstawowych zadań realizowanych przez Służbę Więzienną. Stereotyp związany z leczeniem alkoholizmu zakorzeniony w naszym społeczeństwie stawia pod znakiem zapytania wszelkie próby leczenia tego uzależnienia. Ale jak podkreślają terapeuci z Aresztu Śledczego w Radomiu - nie ma on racji bytu tak długo, jak istnieją osoby, które sobie z alkoholizmem poradziły.