Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Dworek Zabiełły, a nie Oppermana

sobota, 17 kwietnia 2021 08:48 / Autor: Elżbieta Warchoł
Dworek Zabiełły, a nie Oppermana
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Dworek, który stoi przy ul. Okulickiego 9 w Radomiu należał pierwotnie do Ignacego Zabiełły, a nie do hrabiego Oppermana. I dlatego właśnie tak należy o nim mówić: dworek Zabiełły.

Hrabia Opperman mieszkał w nim tylko przez 6 lat i niestety nie zasłużył się niczym dobrym, by utrwalać jego nazwisko w społecznej pamięci radomian. Dr Adam Duszyk historyk i zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu:

W dworku Zabiełły ma się mieścić filia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jest już wstępna deklaracja władz samorządowych woj. mazowieckiego. Rozpoczęły się też procedury przekazania obiektu, który od kilku lat stoi pusty. Muzeum im. Jacka Malczewskiego zwróciło się do radomian, by zgłaszali swoje propozycje na zagospodarowanie budynku.

Dworek wybudował Józef Ignacy Zabiełło w drugiej połowie XIX w. Od 1937 r. mieściła się w nim Szkoła Podstawowa im. Stanisława Jachowicza, podczas II wojny światowej Powiatowa Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa, później poradnia psychiatryczna. Od 1 lipca 1988 r. obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.